02 Mart 2015

Milano Moda Haftası: Beşinci Gün

YAZI: SUZY MENKES

MARNI: KÖKLERE DÖNÜŞ 
 
Geçen sene Marni'nin 20. yıl kutlaması için son derece duygusal bir şekilde açılan ve tasarımcı Consuelo Castiglioni için çok büyük bir manevi değeri olan çiçek pazarından sonra, daha başka ne yapabilirdi ki? 
 
Cevap, köklere dönüş. 
 
Fotoğraf: Indigital 
 
Marni Armani, Versace, Gucci, Prada gibi markalar için şirin kıyafetler tasarlarken, kocasının kürk şirketiyle beraber çalışıyordu 
 
Sahne arkasında, Only The Brave grubundan Renzo Rosso tarafından tebrik edilirken Consuelo "Kürkü hiçbir zaman bırakmadım." diyor.  
 
Ancak Marni'nin kürklerini hiç bu şekilde görmemiştik: Kıyafetlerin kollarında ya da ceketlerin ceplerinde kullanılmak için geometrik şekillerde kesilmiş kürkler, şekil ve süsleme açısından sade tutulmuş baldır kısmına dek uzanan dış giyim... 
 
Fotoğraf: Indigital 
 
Bir de renkler var: Genel olarak nötr renklerden oluşan bir zemin üzerine eklenen pespembe cepler, şarap kırmızısı manşetler... Ancak bunlar, belirgin çizgilere veya sadelik ruhuna zarar vermiyordu. 
 
Uzunluk, diğer ana öğeydi. Kıl 2015 sezonu için daha uzun kıyafetlere kayan bir trend var, Consuelo da bu yönde gidiyor. Tasarımcı, müstehcen veya seksi kıyafetlere yer vermedi değil ama birçok kadın hala etek boylarını uzun tutmaya çekiniyor.  
 
Marni, uzun geniş pantolonları da koleksiyonuna ekleyerek 70'lerin hippi tarzına da ışık tutuyor. Eteklere gelince, özellikle asimetrik olanlar, daha uydurma gözüküyordu. 
 
Fotoğraf: Indigital 
 
Ancak Marni'nin gücü de bu, kalın küpelerden orta boy sandaletlere kadar herhangi bir şeyi eline aldığında doğru bir şekle dönüştürebiliyor. Kürk dokunuşuna ise, zaten laf yok. 
 

ETİKETLER: MARNİ , SUZY MENKES