13 Kasım 2018

Michelle Obama Yaşadığı Gebelik Kaybı Hakkında İlk Kez Konuştu!

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Michelle Obama, Barack Obama

Fotoğraf: Chip Somodevilla/Getty Images

Michelle Obama ilham veren hikayesini kaleme aldığı Becoming kitabıyla gündemde. Kadınları güçlendirmek ve cesaretlendirmek adına kaleme aldığı kitabında genç kızlığından First Lady'liğe her şeyi anlatan Obama, yaşadığı zorlukları ve travmatik deneyimleri de gizlememiş. Kitapta bahsettiği gebelik kaybı o sancılı tecrübelerden biri. 

"Barack ve benim için kabullenmesi çok zor bir durumdu. Deliler gibi aşıktık, çok mutluyduk ama birbirimize duyduğumuz bu sevği çocuk sahibi olmaya yetmiyordu. Kahroluyorduk derken hamile olduğumu öğrendim. Sevincimiz kısa sürdü çünkü düşük yaptım" diyen, Obama o dönemde çok yalnız hissettiğini itiraf ediyor. "Eksik ve işe yaramadığınızı hissediyorsunuz." 

Bu tabunun yıkılması için yazdığını söyleyen Obama, kadınların sessiz kalmaması gerektiğini savunuyor ve sesleniyor: "Kendinizi suçlamayın!"

Gebelik kaybından yıllar sonra tüp bebek yöntemiyle hamile kalmaya karar veren Obama çifti umudun kaybedilmemesi gerektiğinin en güzel örneği. Öyle ki bugün kızlarının biri 20, diğeri ise 17 yaşında. 

ETİKETLER: GEBELİK KAYBI , MİCHELLE OBAMA , BECOMİNG , BARACK OBAMA