07 Kasım 2016

Merakla Beklenen Sergi: Hair by Sam McKnight

YAZI: SUZY MENKES

Kate Moss’un dağınık saç stilini ve Linda Evangelista’nın parlak büyüsünü yaratan saç gurusu Sam McKnight, Londra’nın Somerset House’unda 40. yılını kutluyor. 

diana

Sam Mcknight ve fotoğrafçı Patrick Demarcheliers’in Vogue için çektikleri resim Prenses Diana’nın kendine olan bakışını değiştirdi. Tacın yerini Versace’lerin alacağı senelerin başlangıcı.

Bütün günümüzü Diana’nın fotoğraflarını çekerek geçirmiştik ve tam bitirdiğimizde Diana: “Eğer seni saçımla ilgili özgür bırakırsam ne yaparsın?” diye sorduğunda “Hepsini kısacık keserim” dediği günü hatırladı; saç gurusu Sam McKnight. 

“1990’ların başlangıcıydı, ben de 80’lerden kurtulmak için üstünü plastik torba ile örttüm ve saçını kestim” dediği sırada mecazi olarak yakında boşanmış olacak prensesi de bağlarından kesiyor ve bekar bir anne olarak tanımlıyor.

diana

Mutlu günler! Prenses Diana Sam McKnight’la beraber, acaba saçını nasıl kısacık kestiğini mi konuşuyorlar?  

Patrick Demarchelier’in kamerasından çıkmış 1990’larda Galler Prensesi Diana’nın yerde uzandığı resim, moda dünyasında çok kullanılan “ikonik” kelimesinden de öte.  Bir saç ustasının makasından çıkmış olan saç kesimi, Diana’nın Prens Charles ile olan evliliği bitmek üzereyken bir çok kadının bildiği şeyi kanıtlıyor: Saçın – ve kendiniz hakkında nasıl hissettiğiniz – derin ve psikolojik bir öneminin olması.
diana

Sizce Sam McKnight’in saçımı düzeltmesine izin vermeil miyim? Linda Evangeliste bana güler mi? ‘Sam McKnight tarafından Saç adlı müthiş serge Londra’da Somerset House’da 12 Mart 2017’ye kadar. Birçok kadını değiştirdi ve moda şovlarında ilk sırayı sersemletti.

Hair by Sam McKnight sergisi (Somerset House Galerisi’nde 12 Mart 2017’ye kadar sergileniyor) hayatında hiçbir zaman reklam kovalamamış olan bir adamdan moda kahramanı yaratıyor. İskoçya’dan Londra’ya geldiğinden beri durmadan çalışmış olan McKnight başta bir saç salonu açmış, ardından da fotoğraf çekimlerinde saçtan sorumlu olmuş. Sergideki iki kocaman duvar 190 tane farklı ülkerin Vogue kapağı ile donatılmasıyla McKnight’in başarısını gözlere sundu.

diana

Sergilenenlerin aralarında Kate Moss’un bakımsız çocuk zamanları ve Anna Wintour’un ilk Amerikan Vogue kapağı (Christian Lacroix üstü jean pantalon ile kombinlediği ve bilerek dağıtılmış bir saç) bulunuyor.
sam mcknight

Sam McKnight ile Linda Evangelista ve Jesse the chimp, Los Angeles, 1992

Sonra süper model yılları başlıyor. McKnight onlar için “Zamanımızın sessiz film yıldızlarıydı” diyor, Linda Evangelista ve Christie Turlington’ı anarak. Ünlü yüzler, yeni dönemlerden Cara Delevigne’nin de bulunduğu resimler bölümlere ayrılmış, ancak sadece bir bölüm saçın şekilden şekile girmesiyle yarattığı bukalemun etkisini özetliyor. Burada Tilda Swinton’un David Bowie’ye benzemeye çalıştığı erkek traşlı saçı ve yanında bütün kafasının kıvırcıklarla kaplandığı farklı resimler bulunuyor. Ayrıca Kate Moss’u da bakımsız halinden sofistike değişimini görebiliyorsunuz.

kate moss

Kate Moss photographed by Patrick Demarchelier

Shonagh Marshall’ın küratörlüğünü yaptığı ve setlerin Micheal Howells tarafından tasarladığı bu sergiye “Transformasyon (Değişim) ismini daha uygun buldum. Bu ayrıca Rizzoli tarafından basılacak olan kitapları için de geçerli. Durmadan değişen saçın yarattığı etki müzede yer almaya değen bir konu, fakat bu dünya üzerinde yapılan ilk sergi Shonagh’a göre.

“Bu ayarda bir sergi başka hiçbir yerde görülmedi” diyor Shonagh. “Vidal Sassoon gibi başka saç stilistleri hakkında sergi yapıldı; ancak daha çok fotoğraf ve portre olarak önem verildi. Biz bu sergide moda sergilerinin ünlenmesiyle olmuşmuş olan ortamdan yararlanmak istedik ve bir moda görüntüsünün/imajının oluşmasında katkıda bulunmuş her etkeni; insanları ve endüstriyi, insanlara sunmak istedik.”

kate mossHair by Sam McKnight, Somerset House 

Sam, Patrick Demarchelier ve favori fotoğrafçılarından Nick Knight’ı övmekten kendini alamıyor ve başarısını onlara borçlu olduğunu söylüyor. Nick Sam için : “Uzmanlığına çok hakim olması ve işine olan sevgisi ve bağlılığı modanın sınırlanı zorlamasına yardımcı oluyor, modellerle olan ilişkilere onlara kendini özel hissettiriyor.”

kate moss

Hair by Sam McKnight, Somerset House

Sergi taraklar, fırçalar, spreyler ve saç jelleri ile oluşmuş bir vitrin ile başlıyor.  Bir şefin tencere ve tavalarına yakından bakmak gibi. Birçok backstage filmi gösteriliyor, Sam’in arkadaş canlısı kişiliği ile saçları düzenlerken çekilmiş. Hiçbir şekilde sinir krizi geçirildiği ya da uçan tarakların olduğu sahnelere rastlanmıyor. Filmlerden kıyafetlere geçiliyor. Serginin asıl odağı saç olmasına rağmen Sam’in ünlü tasarımcı Vivienne Westwood ve Karl Lagerfeld ile olan arkadaşlığı kıyafet ve saç karışımıyla sunuluyor. Westwood’ın çılgın punk saçlarından Chanel’in zarif topuzlarına geçiliyor.McKnight, bütün çizimlerini baştan aşağı kendi çizen Karl Lagerfeld ile çalışmanın büyük bir keyif olduğunu söylüyor. Sergi birçok dijital görüntü ile süslenmiş, ekranlarda McKnight’in “Peruk günümüzün değişken aksesuarı” gibi cümleleri dönüyor.

sam mcknight

Hair by Sam McKnight, Somerset House

“Sergi saçın bütün sırlarını açığa vuruyor” diyor Somerset House’un genel müdürü Jonathan Reekie. “Fotoğrafçılar, makyözler, tasarımcılar ve modeler ile yaptığı birçok ortak çalışmayı gösteriyor. Bu çok dopdolu bir sergi ve bence ilk kez saçın modern gündeki önemine parmak basıyor.”

 

 

ETİKETLER: SAM MCKNİGHT , KATE MOSS , PRENSES DİANA , SUZY MENKES