22 Haziran 2018

Melania Trump'ın 'Umursamaz' Ceketi

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Melania Trump

Fotoğraf: Chip Somodevilla/Getty Image

Amerika Birleşik Devletleri'nin First Lady’sisiniz. Teksas’ta göçmen çocuklarının kaldığı bir merkezi ziyaret ediyorsunuz ve üzerinizde "Ben gerçekten umursamıyorum. Ya sen?" yazılı bir ceket var. Dünya basınının dikkattinden kaçmayan bu hadisenin baş kahramanını tahmin etmek güç değil. Manşetleri süsleyen isim Melania Trump. Ceketin Zara'dan 39 dolara satın alınabiliyor olması bile, arka kısmında yer alan mesajın başlattığı tartışma konusunun önüne geçmedi, geçemiyor.

Melania Trump'ın sosyal medyada büyük bir tepkiyle karşılanan bu ceketi her ne kadar resmi sözcüsü tarafından, "Sıradan bir kombin tercihi, üzerinde durmaya gerek yok. Elbette umursuyor!" açıklamasıyla telafi edilmeye çalışılsa da, çoğunluk bir First Lady'nin günlük kıyafet seçimlerinde dahi çok özenli davranması gerektiğini savunuyor. Özellikle Amerika'nın sınır komşusu Meksika ile iltica ve göçmenlik konusunda yaşadığı siyasal sorunları hesaba kattığımızda, bu tercihin talihsiz bir stil hamlesi olduğunu kabul etmek gerekir.

ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamasıysa kafaları iyice karıştırıyor. Ceketin bir mesaj içerdiğini açık ediyor. "Evet!" diyor, Trump. "Melania gerçekten umursamıyor, fakat söz konusu mülteciler değil, yalan haber üreten basın!"

Bir tarafta bu cekete fazla anlam yüklememek gerektiğini söyleyen resmi bir sözcü, diğer tarafta mesajın gayet açık oduğunu düşünen ABD Başkanı Donald Trump. Hangi açıklamaya itibar edeceğiniz konusunda, karar sizin... Tabii, önce bir First Lady'nin basın gibi global konuları umursamama lüksünün olup olmadığını tartışmaya açmak gerekir.

Melania Trump Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Gerçek

ETİKETLER: MELANİA TRUMP , DONALD TRUMP , FİRST LADY , TEKSAS , ABD , GÖÇMEN