15 Haziran 2010

Matthieu Mouton & Nicolas Collet

Son video klibi Alejandro'nun ekranlarda dönmeye başlamasıyla yine gündemin zirvesine oturan Lady Gaga'nın gardırobunda yer alan aksesuarlarıyla tanıdığımız Mouton Collet'yi yakın takibe aldık.

 

Kendi stilinizi nasıl tanımlarsınız?

Mouton Collet zıtlıkların bir oyunu. Güzel ve çirkin, cazibe ve antipati arasında kurulan bir dili sembolize ediyor bizim imzamız. Objeler mücevhere, mücevherler objelere dönüşüyor. Ve bu mücevherlerin her biri bir hikaye anlatıyor. Dünyayı bir mesaj gibi konumlandırıyoruz. Tasarımlarımız bir hatırayı, bir kokuyu, bir sihri anlatıyor.

 

İlham perileriniz kimler?

Daha çok Belçika'nın kırsallarından ilham alıyoruz. Doğanın ortasında sessizce duran dünyadan. Çiftlik hayvanlarına, bahçelere, çayırlara ve pastoral yaşama dair mücevherlerimiz var. Böcekler, avcılar, av hayvanları, postlar ilgimizi çekiyor. İkon olarak da Jacques Tati, Marcel Duchamp, Matthew Barney ve Lady Gaga'yı görüyoruz.

 

Lady Gaga ile çalışmak nasıl bir his?

Lady Gaga tek. Sıradışı, yaratıcı, ışıltılı ve mükemmel. Tam anlamıyla bir paradoks. İlk yaptığımız şapkayla gardırobunun bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz. Steven Klein'ın çektiği son klibi Alejandro da Mouton Collet evrenine çok uyuyordu. Bizim yörüngemize girdiği için kendimizi şanslı sayıyoruz.

 

Diyalog kurmakta zorlandınız mı? Arızalı bir tip mi?

Lady Gaga gibi çizgi ötesi tiplerle çalışmak her zaman ilginç tabii. Çünkü kendisi, dünyayı görmek istediği şekliyle sınırlarını çiziyor. Bu çok önemli bir erdem. Çünkü bizlerin her zaman yaratıcılığın zirvesinde olmamız gerek. Bu yüzden onunla ortak bir macerayı paylaşıyor olmak heyecanlı. Bu da iletişimi kolaylaştırıyor.

 

Bu sene bir tane mücevher almak gerekse, ne olmalı?

Elektrik mavisi bir bileklik.

 

Bu aralar neler yapıyorsunuz?

Yeni bir erkek serisi hazırlıyoruz. İsmi Face To Face (Yüz Yüze). İlüzyonlar aracılığıyla modern zamanların savaşçılarını anlatıyoruz. Sofistike silahlar, sınır tanımayan süslemeler, şaşırtıcı ifadeler, kışkırtıcı ikonlar, amblemli zincirler. Savaşçılar şiirsel bir kimliğe bürünüyorlar. Sihirli kanatları ve erkeksi duruşlarıyla dünyayla yüzleşmeye hazırlar. Altın ve gümüş, deniz mavisi ve beyaz melamin gibi farklı materyalleri bir araya getiriyoruz. Bu da dediğimiz gibi, zıtlıklar üzerine kurulu bir dili işaret ediyor.

 

Kendi markanıza sahip olmanın en iyi tarafı nedir?

Özgürlük.

Markanın fetişi var mı peki?

Köpeğimiz Virgule.-Barış Çakmakçı

İlgili Başlıklar