12 Eylül 2017

Martin Margiela'nın Hermès Yılları

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Martin Margiela, hayali bir karakter mi? Gerçekten yaşıyor mu? 1988 yılından beri moda dünyasının bir türlü netlik kazandıramadığı bir spekülasyon bu. Görgü tanıkları, beraber çalıştığı insanlar ve arkadaşları Margiela’nın varlığını kanıtlıyor fakat basında hayalet tasarımcının onaylanarak çekilmiş tek bir fotoğraf karesi dahi yok.

Martin Margiela

Onun böylesi bir gizeme bürünmesini anlamak için, dönemin kreatif rüzgarlarının nasıl estiğine bakmak lazım. John Galliano’nun Christian Dior ile ilk sözleşmesini imzaladığı, Londra’nın asi ve karanlık moda sahnesinin dahi çocuğu Alexander McQueen’in Givenchy’ye transfer olduğu ve Marc Jacobs’ın kreatif direktörlük görevine Louis Vuitton’da başladığı yenilikçi bir dönemden bahsediyoruz. Bütün bu transferler gerçekleşirken, Hermès de ters köşe yaparak tercihini Martin Margiela’dan yana kullandı.

Martin Margiela

Hermès Sonbahar/Kış 2001-02 Koleksiyonu

Fotoğraf: Ralph Mecke

Hiçbir röportaj teklifini kabul etmeyen Margiela’nın, Fransa’nın lüks ve ihtişam timsali Hermès’i nasıl bir boyuta taşıyacağını heyecanla merak edenlerin yanı sıra, markanın yeni dönemi için endişelenenler de vardı. Moda, spot ve flaş ışıklarının arasında sıkışmaya başlamıştı. Podyumlar ise en az tasarımlar kadar süpermodellerin hakimiyeti altındaydı. Margiela'nın bilinçli olarak, itinayla sahnenin arkasında kalması giderek popüler bir akıma dönüşen modaya bir başkaldırıydı. Tasarımın önüne hiçbir şey geçmemeliydi. Bu sebeple flaşları ve sport ışıklarını 'gereksiz' yere işgal etmeye gerek yoktu. 

Martin Margiela

Hermès Sonbahar/Kış 1998-99 Koleksiyonu

Fotoğraf: John Midgley

1997'den 2003 yılına kadar, Hermès bünyesinde tam 12 koleksiyon hazırlayan Martin Margiela'nın 'Hermès Yılları' ve hikayenin devamı 'Margiela The Hermès Years' isimli bu kitapta.

 

ETİKETLER: HERMES , MARTİN MARGİELA , KİTAP , MARGİELA THE HERMÈS YEARS