26 Eylül 2016

Marques'Almeida: Instagramcılar için Tasarımlar

YAZI: SUZY MENKES

Podyuma önce küstah görünümlü ve bol desenli şortlar çıktı; daha sonra omuzdan seksi bir biçimde düşen zengin ve şatafatlı üstler... Portekiz doğumlu, Londra merkezli tasarımcılar Marta Marques ve Paulo Almeida, ana motifleri olan kot kumaşlardan bu sezon da vazgeçmemişler.

Marques-Almeida-Suzy-Menkes-2017

Fotoğraf: Indigital  

Görünümler bu sefer çok daha gelişmişti, hala aşırı sofistike veya "bitmiş" gibi durmuyorlardı ama yine de öncekilere göre daha bir derli topluydular. 2017 İlkbahar-Yaz'ı için tasarlanmış uzun kollu kot bir üst ile kot bir etek, ham görünümlerden birine örnek verilebilir.  

Marques-Almeida-Suzy-Menkes-2017

Fotoğraf: Indigital

Marta'ya, partneri Paulo ile, kot görünümünü kasten mi daha derli toplu hale getirdiklerini sordum. Hatta bu sefer çok daha zengin süslemeler de vardı.   

Marques'Almeida ikilisi, ilham perisi ve model olarak arkadaşlarını kullanmalarıyla bilinir. Arkadaşlarının kendi görünümlerini yaratmalarına da izin verirler.  

Marta, "Bizim başlangıç noktamız biraz farklı," diyor, "Gerçek bir dolabı ve gerçek kızları düşünerek tasarımlar yapmaya başladık ve bu yüzden hep arkadaşlarımıza dönerek onlardan fikir aldık! Daha fazla kızla tanışıp ne giydikleri konusunda konuştukça bu süreç daha da gelişti, öncelikle hepsinin birbirinden farklı olduğunu keşfettik, hepsi bambaşka şeyler giyiyordu. Bu yüzden biz de farklı tarzları bir araya getirdik ve karışık bir şey ortaya çıkardık." 

Marques-Almeida-Suzy-Menkes-2017

Fotoğraf: Indigital

Ortaya gerçekten büyük bir karışım çıkmış; vintage basketbol tişörtlerinden tül kadın geceliklerine kadar birçok farklı stili aynı koleksiyonda bulmak mümkün. Belki de en çarpıcı karışımlardan biri punk ve desen karışımıydı; soluk zeytin yeşili bir üst giyen manken, altına da bol kesimli ama belden kadife bir kurdeleyle sıkı sıkı bağlanmış barok çiçek desenli bir pantolon giymişti.  

Marques-Almeida-Suzy-Menkes-2017

Fotoğraf: Indigital

Marta, bütün farklı referansların iç içe geçmesine rağmen kıyafetlerin kız arkadaşları tarafından beğenildiğini söylüyor.  

Arkadaşlarından bahsederken, "Kıyafetleri tercih etme biçimleri gerçekten farklı, punkçı ve kaykay kayan bir kız arkadaşımız fırfırlı pembe bir elbiseyi tercih edebiliyor mesela," diyor. Styling'i de tasarımcıların kendileri değil kız arkadaşları yapmış zaten.  

Marques-Almeida-Suzy-Menkes-2017

Fotoğraf: Indigital

"Bizi gerçekten de etkilediler, modaya bakış açımızı tamamen değiştirdiler. Sadece onlar değil, instagram'ı kullanan kızlar ve diğerleri de," diye açıklıyor. 

Marques-Almeida-Suzy-Menkes-2017

Fotoğraf: Indigital

Hem kumaşlar hem de tarz açısından çekicilikle sertliğin bir araya geldiği karışımları beğendim. Daha önce, kasten kesilip parçalanmış ipek kumaşların kullanıldığını defalarca görmüştüm ama bu seferki bir koleksiyona en çok uyum sağlayandı. Bir başka uyumlu kombinasyon ise soluk lila kürkle parlak gümüş pantolondu.   

Marques-Almeida-Suzy-Menkes-2017

Fotoğraf: Indigital

Marta'ya son bir soru sordum: Geçtiğimiz sene LVMH Ödülü'nü kazanmış olmaları hayatlarında büyük bir değişime yol açtı mı? Hemen "Evet!" cevabı geldi çünkü bu ödül, daha fazla kişiyi işe alarak takımlarını genişletme ve onlara sadece tasarıma odaklanma fırsatını sağlamı , bu sayede aksesuarlara odaklanabilmişler. Bu sezon, gözlükler, dikkat çekici ayakkabılar ve kare burunlu yarım çizmeler gibi üzerinde çok daha detaylıca çalışılmış aksesuarlar var. Daha fazla takım arkadaşı demek, farklı tarzları daha iyi bir şekilde karıştırabilmek de demek aynı zamanda.   

Marques-Almeida-Suzy-Menkes-2017

Fotoğraf: @SuzyMenkesVogue

"Gerçek hayatla bağlantısı olan, baştan sona bütünlük içinde kıyafetler tasarlamamız gerektiğine inanıyoruz," diyor Paolo, "Kızlara, alelade stilettolar giydirmek mantıklı değil."  

"Evet," diyor Marta, "Çünkü her şey kadınla, onun duyguları ve duruşuyla ilgili," diyor. 

Marques'Almeida 2017 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu

ETİKETLER: MARQUES ALMEİDA , SUZY MENKES , MARTA MARQUES , PAOLO ALMEİDA