25 Şubat 2016

Marques Almeida'dan Sokak Modası

YAZI: SUZY MENKES

Marques-Almeida-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Böyle arkadaşlarınız varsa tasarım okuluna neden ihtiyacınız olsun ki? Gerçi Marques Almeida ikilisi 10 sene önce Central Saint Martins'den mezun oldular ve rahmetli Profesör Louise Wilson'ın öğrencileriydiler ama hayata geçirdikleri asıl moda fikirleri, Londra'nın capcanlı doğu yakasında gördüklerinden geliyor. Bu da onların optimistik ve renkli vizyonlarına bir tazelik ve modernite katıyor.  

"Defiledeki mankenlerin yarısı ajanstan geliyor, diğer yarısı ise bizim arkadaşlarımız. Fotoğraflarını önceden panomuza asmıştık ve onlara ne giydirsek diye düşünüyorduk," diyor Marta Marques. Kendisi ve Paulo Almeida adına konuşan tasarımcı, Charles ve Ray Eames gibi Amerikalı tasarımcılarla ve Ray'in kağıt modellerle ve renkli kumaş numuneleriyle doldurduğu ofisiyle ilgili araştırmalar yaptıklarını anlatıyor.  

Marques-Almeida-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Sarı, yeşil, kırmızı ve mavi gibi ana renklerin geçidine tanıklık ettiğimiz defilenin arka plandaki hikayesi buymuş. Defile ilerledikçe bu ana renkler turuncuya, turkuaza ve şarap rengine dönüştü. Kısaca, Marta Marques'in kişisel olarak giymeyi tercih ettiği siyah renk hariç her renk vardı. 

Yarısı ajans mankeni yarısı ise arkadaşları olan mankenler büyük kabanlar, kapitone ceketler ve büyük beden örgü parçalar içinde defilenin düzenlendiği Olympia gösteri alanındaki podyumda cesur bir biçimde yürüdüler. Bütün bunlar elbette ki ikilinin geçen sene LMVH ödülünü kazanmalarının meyveleri çünkü bu ödül onları lojistik ve parayla ilgili dertlerden kurtardı.  

Marques-Almeida-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Defilede en çok hissedilen şey mutluluktu: ikili, arkadaşlarını manken olarak davet ederek ve onların kıyafetlerini ilham alarak bayağı bir eğlenmişe benziyor. Anlaşılan Londra'nın doğu yakasındaki "gerçek" insanlar fileli kıyafetler, piknik örtüsünden kesilmiş gibi gözüken pamuklu pantolon takımları giyiyorlar.  

Marques-Almeida-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

İşte size bugün modanın gittiği yönü iyi biçimde yansıtan bir koleksiyon. Odak noktası, geniş bir müşteri kitlesi tarafından uygun görülen kıyafetler değil. Stil dediğimiz şeyin artık binbir türlü ifade biçimi var.  

Marques Almeida, süslü moda kültürüne karşı çıkan bir akıma ait, ki bu akıma Vetements ve Martin Margiela da katkıda bulunuyor. Marques Almeida'yı bu ikisinden ayıran şey ise ikilinin Londra'da ilk çalıştıkları modaevi olan Vivienne Westwood'dan da etkilenmiş olmaları.  

20. yüzyıl modasında alışkın olduğumuz şeyleri düşünüyorum da... Bütün onlardan sonra 21. yüzyıl Y kuşağı modasına dair kesin bir duruş sergilemek ne kadar zor. 

Marques Almeida 2016-17 Sonbahar/Kış Defilesi

ETİKETLER: SUZY MENKES , MARQUES ALMEİDA