02 Kasım 2016

Marni ile Yollarını Ayıran Consuelo Castiglioni'nin Ardından

YAZI: SUZY MENKES

marni

Bir şekilde bunun olacağını biliyordum – fakat bu sabah kalbime bir ok saplandı Consuelo Castiglioni’den mail gelince. Şöyle diyordu:

Sevgili Suzy,

Sana, gelecek için yeni bir yol seçtiğimi söylemek istedim.

Seneler boyunca onca ağır çalışmadan sonra verilmesi çok zor bir karar oldu.

Seni yüzyüze görmeyi çok isterim.

Sevgiler, Consuelo

O kadar çok tatlı anım var ki, ilk şovlardan 2014’deki Consuelo’nun 20. Yıl yeşil “Marni Çiçek Pazarı” kutlamasına kadar. Tekrardan bu dönemde, zor moda dünyasında “şundan/bundan kurtulun” davranışı parmak şıklatmaya benzedi. Diğer moda evleri, Lanvin mesela, yeni bir tasarımcının en basit çözüm olduğunu düşünse de ben anlayamıyorum.

marni

Consuelo Castiglioni

Marni için yeni bir tasarımcı çoktan seçildi, Italya’da doğmuş Francesco Risso, 33, Prada’nın kadın giyim takımının yeni yüzlerinden. Onun ilk sunumlarını Şubat’ta Marni Sonbahar/Kış 2017 koleksiyonunda göreceğiz.

marni

Francesco Risso

İşte Marni için Eylül ayında Milano Moda Haftası'nda yazdığım yazı, ileride neler olacağı üzerine tahmin yürütürken :

Milano’da Consuelo Castiglioni, Marni’nin tasarımcısı ve eski sahibi için, Renzo Rosso’nun şirketi Only The Brave’in artık markanın tamamına sahip olmasından dolayı kendi durumunu gözden geçirdiği konuşuluyor. Kim bugünlerde moda dünyasında dedikodulardan zarar görmüyor ki? Ben Consuelo’ya açık sözle sorduğumda bana belirsiz bir cevap verdi: Omuz silkti ve sessiz kaldı. Umalım ki kendinde bir kadına eldiven gibi uyan zarif ve mimari kıyafetlerini tasarlamaya devam edecek gücü bulur. Son koleksiyonu: Keskin kesimler, A’dan Z’ye uzayan çalışma, beyazdan siyaha kadar  -biraz da renk ve desen. Herkesin ilgisini büyük, yarısı iki kalçadan dışarıya çıkmış cepler çekmişti. Bu bakış açısı daha çok mimari bir amaca servis ediyordu normal bir kıyafet yerine. Yine de ne kadar şaşırtıcı olsa da hepsi tamamıyla giyilebilir parçalardı. Koleksiyonun şifresi hareketinde gizliydi, tasarımcının modaya olan bakış açısı farklıydı: Örümceğe benzeyen çiçek çizimleri ya da uyumsuz çift küpeleri. Italyan modasında kadınlığa dair özel vizyonun devam etmesi umuduyla.”

marni

 

Ayrıca Diesel, Maison Martin Margiela, Dsquared2 ve Victor & Rolf’un sahibi olan Renzo Rosso, 2013’den beri Marni’nin de sahibi. Consuelo Castiglioni’nin beraber dört sene çalıştıktan sonra ayrılması üzerine: “Dünya Consuelo’nun vizyonu ve özel grubumuzda bulunmasından gurur duyduğumuz bir markayı kutluyor. Onun için en iyi dileklerimi sunuyorum. Francesco’yla çalışamaya başlamaktan mutluluk duyuyorum, onun yeteneği Italyan ruhuna sahip bu markada yeni bir dönem başlatacaktır. Eminim ki Marni takımı markayı yeni hedeflere yükseltecektir.”

marni 

1994’de başlayan Marni’nin çıkış noktası Castiglioni’nin kocası Gianni’nin aile kürk işi. Marka kürke herhangi bir kumaş gibi davranması ve cüretkar bir tavra sahip olmasıyla diğer markalardan ayrılıyor. Kendi duyurusunda Castiglioni: “Bu aralıksız ve heyecanlı geçen yıllar tüm enerjimi sarf ettiğim ve çok gurur duyduğum bir projeyi ortaya çıkardı. Aileme sonsuz desteği için teşekkür ederim, her zaman kendi görüşmeme sahip çıkmamı sağladıkları için. Tamamıyla kendisine öz ve farklı bir marka kurdum. Artık kendimi özel hayatıma adama zamanı. Bu proje boyunca bana güvenen herkese sadakatları ve bu muhteşem yolculukta yardımcı oldukları için teşekkür ederim.”

 marni

Şimdi bütün gözler Cenevre doğumlu Francesco Risso üzerinde. Tasarımcının hakkında çok şey bilinmiyor, okuduğu iyi okullar dışında (Floransa’da Polimoda, New York’taki Fashion Institute of Technology). Londra’daki Central Saint Martins’I bitirmesiyle Anna Molinari, Alessandro Dell’Axqua ve kaşmir markası Malo ile çalışmıştır. Risso ne kadar iş için kalifiye olsa da ancak zaman gösterecektir.

 Çeviri: Beril Şahin

 

ETİKETLER: MARNİ , CONSUELO CASTİGLİONİ , FRANCESCO RİSSO