01 Mart 2016

Marni: Dengesiz Romantikler

YAZI: SUZY MENKES

Marni-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Marni podyumunda mankenler, yuvarlak küpeleriyle aynı ritimde salınarak yürürken Consuelo Castiglioni, "Romantik ama modern bir tarz yaratmak istedim," diyor.   

Consuelo, kıyafetleri "normal ölçü ve oranlardan farklı" bir biçimde yorumladığını söylüyor fakat mücevherler ve derin kol oyuğuna sahip bir elbise dışında bu tanıma uygun başka bir tasarım pek yoktu.  

Hatta, ilginç "heykelsi" tasarımlara imza attığı birkaç sezonun ardından bu seferki koleksiyon hayalgücü açısından olmasa da şekilsel açıdan daha sönüktü.  

Marni-Suzy-Menkes-Vogue

Marni'nin geçen sezona ait ilginç, "heykelsi" tasarımları.

Fotoğraf: Indigital 

Tasarımcıyı, renkli kalemleriyle, geometri araç gereçleriyle, gönyesi ve pergeliyle masasında oturmuş çalışırken hayal edebiliyorum. Bu gereçlerden biriyle kırmızı bir elbisenin omuz kısmında kavis oluştururken, diğeriyle geniş bir üst veya pantolona dalgalı desenler çizmiş olabilir. Ayrıca, ayakkabılardaki tozluklar ve geometrik halka küpeler gibi aksesuarlar üzerinde çalışmak da keyifli olsa gerek...   

Marni-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Geçen sezonlara benzer bir şekilde, yine geniş ve bol kıyafetler gördük; özellikle de dirsekten bileğe kadar balon gibi kabarık olan kraliyet tarzı kol kısımları dikkat çekiyordu. Bu kollar, sanki bir sanatçının kendini serbest bırakarak içinden ne geliyorsa onu tasarladığı bir zamanda ortaya çıkmıştı. Defileye bir romantizm kattıkları kesindi.   

Peki ya göğüs kısmına eklenen dev payetlere ne demeli? 

Marni-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Marni'nin bir modaevi olarak başlangıç noktası kürklerdi. Artık odak noktası bu olmasa bile, göğüs ve omuz kısımlarındaki kürkler Marni'nin geçmişine ilgi çekici bir şekilde gönderme yapıyordu.  

Bu defile, Marni'nin nasıl bir modaevi olduğunun güçlü bir manifestosuydu. 2016-17 Sonbahar/Kış koleksiyonu; Marni'nin artık imzası haline gelmiş sessiz ama etkili bir tarza sahip, özgün bir modaevi olduğu mesajını güçlü biçimde veren bir koleksiyondu.

Marni 2016-17 Sonbahar/Kış Koleksiyonu

ETİKETLER: SUZY MENKES , MARNİ