19 Kasım 2018

Marie Antoinette'in İnci Kolyesi Rekor Fiyata Satıldı

YAZI: ZEYNEP GÜR

Son Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’e ait inci ve elmas kolye, geçtiğimiz günlerde Sotheby's müzayede evinin Cenevre'de düzenlediği açık artırmada 32 milyon İsviçre frangına satıldı. Fransız Kraliçesi'nin 18. yüzyılda boynundan eksik etmediği ince ve elmas kolyenin başlangıç fiyatı 2 milyon dolar (1.6 milyon £) değerindeydi fakat yaşanan teklif savaşlarının sonunda değeri 32 milyona kadar ulaştı. İnanması zor ama, tüm bunlar sade ve sadece 10 dakika sürdü. 

marie antoinette

Fotoğraf: Getty Images Turkey 

Tarihteki ilk ve tek pahalı inci Marie Antoinette'inki değildi elbette. Bir zamanlar ikonik oyuncu Elizabeth Taylor'a ait olan bir inci kolye, 2011 yılında Christie's açık artırma evinde 11.8 milyon dolara (9.2 milyon £) satılarak yeryüzündeki en pahalı inci olmaya hak kazanmıştı; ta ki 200 yıldır gün yüzüne çıkmayan Marie Antoinette'e ait paha biçilemez kolye ortaya çıkana kadar.

marie antoinette

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Fransa Kraliçesi ve Avusturya arşidüşesi Marie Antoinette, Fransız Devrimi'nden önceki yıllarda ünlü bir nefret figürüydü. Fransız halkının kıtlık çektiği dönemde abartılı ve gösterişli bir yaşam tarzı nedeniyle halkla arasına bariyer koyan Marie Antoinette, idam edilmeden önce mücevherlerini Avusturya'daki ailesine yolladı. "Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler" sözünün hala ondan çıkıp çıkmadığı belli olmasa da, başarılı bir karalama kampanyası oldu. Uzun lafın kısası, Marie Antoinette ne olursa olsun her çağda kendinden bahsettiren bir figürdü; ve görünüşe göre hala da öyle!

ETİKETLER: MARİE ANTOİNETTE , MÜCEVHER , ELİZABETH TAYLOR , SOTHEBY'S