18 Temmuz 2014

Margielas'a Bir Yıldız Doğdu

YAZI: SUZY MENKES

Kumaşlardaki egzotik hava ile dekolte patchwork modellerdeki hafif erotizmi birleştiren fevkelade bir koleksiyon, Maison Martin Margiela'nın tasarımcısı Matthieu Blazy'yi bir anda spotların altına çıkardı.


Moda endüstrisinde “bir yıldız doğuyor” dediğiniz anlara nadir rastlanır ancak, kuliste, genç tasarımcının eski patronu Raf Sİmons öğrencisine sarılıp tebrik ettiği anlarda, moda dünyası da yeni yıldızını alkışlamaktaydı.


Tabii zamanlama da çok uygun zira Margiela'nın orjinal konsepti olan “artizan” yaklaşım, vintaj ve rastgele parçaları birlikte kullanım, tam da günümüzün trendleriyle denk düşüyor. Blazy bu ortamda hünerini konuşturup, açık artırmadan aldığı antika nakışları kah bedene öylece sarıverip kah da başka malzemelerle patchwork şeklinde değerlendirerek son derece başarılı bir koleksiyona imza atmış.

Bazı modeller oryantal bir egzotizm taşırken, bazıları, mesela Van Gogh tablosundan esinlenilen zambak nakışlı elbise sade bir güzelliği yansıtıyordu.

Margiela'nın arkasındaki firma Only The Brave'in sahibi Renzo Rosso'nun, Blazy'yi pek ortalara çıkarmamak isteyişi anlaşılabilir, özellikle de markanın kurucusu yüzünü çok nadir gösterirken, ancak böyle bir yeteneği uzun zaman gizlemek mümkün değil.

İlgili Başlıklar