19 Şubat 2019

Mango'nun Aktivist Elçisi Adwoa Aboah ile Moda Üzerine

adwoa aboah 

Mango'nun İlkbahar/Yaz 2019 kampanyasında, moda dünyasının güçlü figürleri Alasdair McLellan'ın kendine has objektifinin karşısına geçiyor. "Geleceği birlikte kuralım", "Hayallerimiz kültürlere ilham verecek" ve "Toplumun gücüne inanıyoruz" felsefeleriyle ortaya çıkan kampanyanın başrolü kontenjanını, Jolie Alien ve Sasha Pivovarova, aktivist Adwoa Aboah, quad koşucusu olan sporcu Luna ve Arnold Schwarzenegger'ın oğlu Patrick Schwarzenegger gibi yaratıcı yetenekler paylaşıyor. Mango'nun İlkbahar/Yaz 2019 kampanyasının tanıdık simalarından biri olan aktivist Adwoa Aboah ile modellik kariyeri ve moda dünyasının dinamikleri hakkında konuştuk. 

Modellikten neler öğrendin? Bir hayalin var mıydı?

Modellikten o kadar çok şey öğrendim ki. Müthiş tasarımlardan, kendi bağımsızlığımı kazanmaya ve paramı yönetmeye kadar. İşimi çok seviyorum. ‘Gurls Talk’, benim için işten de öte bir tutku gibi.

 

Sence top modeller rol modellere mi dönüştü? Neden?

Kesinlikle bazı modeller inanılmaz ‘rol model’ haline geldiler. Örneğin, Ashley Graham vücut pozitivizmi hakkında birçok çalışma sürdürüyor. Anja Rubik ise ‘Cinsel Eğitim’ üzerine Polonya’da çalışmalar yürütüyor. Sahip olduğunuz kitleyi olumlu işler haline çevirebilmek çok önemli.

 

Sence moda sahnesinde sosyal sorumluluk gerekli mi?

Kesinlikle. Kültürümüz üzerinde çok etkili. Ciddi anlamda işveren bir sektör aynı zamanda. Bu sektördeki herkes inançlarının arkasına durmalı ve buna göre hareket etmeli. 

 

Peki ‘çeşitlilik’ ve ‘vücut pozitivizmi’ konuları moda endüstrisinde neden bu kadar önemli bir hal aldı?

Bence her ikisi de moda sektörünün en önemli ve en acil konularından. Bu sektörde herkesin temsil edilmesi çok önemli. 

 

Modellik dışında boş zamanlarında neler yapıyorsun? 

‘Gurls Talk’ isimli platformun kurucusuyum. Bu platformda genç kızların ve kadınların psikolojik ya da fiziksel hastalıklarından, ekonomik sıkıntılarına kadar her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Gurls Talk benim bugüne kadar yaptığım en güzel şey. Şimdiye kadar yaptığımız bu harika işi devam ettiriyor olmaktan büyük heyecan duyuyorum. Boş günlerimde kız arkadaşlarımla bir araya gelmeyi seviyorum. Okumaktan da çok keyif alırım.

adwoa aboah

Kıyafetlerle olan ilişkin nasıl?

Tarzımı ve kıyafetlerimi kendimi ifade etmek için kullanırım. Moda ile yaratıcılığımı gösterebilmek hoşuma gidiyor. Kendime daha güvenli hissediyorum.

 

Daha gösterişli giyinmek isteyen ama buna cesaret etmeyen birisine ne dersiniz?

Modada herhangi bir kural olmadığını hatırlamak gerek. Tarz da içten gelen bir şeydir. Hiçbir zaman gösterişli ve orijinal gözükmekten korkmayın!

 

Mango’nun İlkbahar-Yaz 2019 kampanyasında yer alıyorsun. Mango’nun felsefesi hakkında ve bu yeni koleksiyonu hakkında ne düşünüyorsun?

Mango çok güzel hissettiren kıyafetler yapıyor. Kadınları daha güçlü hissettiriyor.

 

Mango’nun İlkbahar-Yaz 2019 kolekiyonundan en çok beğendiğin parçalar hangileri?

Kesinlikle çekimler esnasında da giydiğim dökümlü kesim trençkot’u tavsiye ederim. Bir de bisikletçi taytı ile gümüş renkli üstü. 

ETİKETLER: ADWOA ABOAH , MANGO