28 Eylül 2015

Madonna'yı Giydirmek

YAZI: SUZY MENKES

15-09/28/madonna-suzy-menkes-gucci.jpg

Madonna, "Rebel Heart" turnesinde Gucci kostümüyle.

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Gucci'nin kreatif direktörü Alessandro Michele, New York'ta Madonna'yla tanıştığı anı anlatırken, "Sanki bir tapınaktasınız ve bir tanrıçayla tanışmak üzeresiniz ama sonra birdenbire tanrıçanın büyük bir mükemmeliyetçi ve inanılmaz bir kadın olduğunu keşfediyorsunuz," diyor.  

"Çıtı pıtı ve çok güzel bir kadın," diye devam ediyor, "Onunla ilgili en çok sevdiğim şey gözleriydi, hayatımda gördüğüm en güzel gözlerdi: depderin mavi gözler... 6 yaşından beri gözleri hiç değişmemiş ve aynı saflıkta kalmış gibiydi." 

On yıllar ve yüzyıllar öncesinden ilham kaynaklarını bir araya getiren Gucci'nin tutkulu tasarımcısını, nam-ı diğer "Material Girl" Madonna'nın "Rebel Heart" turnesi için keşfeden kişi über stilist Arianne Philips'miş.  

Tamam, açıklıyorum: Geçen şubatta Londra'da düzenlenen Prada "Iconoclast" sergisinde, Arianne'ye Alessandro'nun Madonna için yeni romantik bir görünüm yaratabileceği fikrini ben vermiştim.  

15-09/28/suzy-menkes-and-arianne-phillips.jpg

Suzy Menkes Arianne Phillips ile beraber geçen şubat ayında Prada'nın düzenlediği "The Iconoclast" enstalasyonunda.

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Arianne, "Özünde benim işim Madonna'nın giyim editörü olmak," diyor. Turne için listesinde, Moschino'dan Jeremy Scott, Prada'nın Miu Miu'su, Fausto Puglisi ve Alexander Wang var. Ama Gucci'den Alessandro'yu da bu listeye eklemek konusunda çok istekliydi.  

"Gucci'nin ciddi ve düz duruşuna getirdiği el işçiliğinden, süslemelerindeki kişisel ve feminen öğelerden mest oldum," diyen Arianne, "Güzelliğe dönüş gibiydi ve inanılmaz derecede ilham vericiydi," diye ekliyor. 

15-09/28/gucci-2016-suzy-menkes.jpg

Gucci İlkbahar/Yaz 2016 defilesindeki işlemeler.

Fotoğraf: InDigital

Bu hafta Milano'da, etrafım İlkbahar/Yaz 2016 koleksiyonunun yoğun renkli, süslemeli kıyafetleriyle çevriliyken Alessandro'yla Madonna'yı giydirmenin nasıl bir şey olduğu hakkında konuştuk.  

Bana askıdaki çiçek desenli bir kıyafeti işaret ederek,"Şurada gördüğün etekteki pembeyi kullanıp İspanyol ve Latin tarzını Çin öğeleriyle harmanlayarak bir kostüm yaratmak istedik," diyor. 

15-09/28/suzy-menkes-madonna-gucci.jpg

Alessandro Michele'in Madonna'nın "Rebel Heart" turnesi için tasarladığı kostüm

"Madonna, Çin'den ilham alınan bir kıyafet giyerse, 1920'lerin Japon ve İspanyol kültürlerini harmanlayan divalarına benzer diye düşündüm," diyor.   

Ama bu tasarım hayallerinin önce Arianne'in değerlendirmesinden geçmesi gerekiyordu. Madonna'nın"Rebel Heart" turnesinin Montreal'deki ilk gecesine katılamamış çünkü Hollywood'da Tom Ford ile yeni filmin kostümleri için çalışıyormuş. Ford'un "Tek Başına Bir Adam" filminden beri yenisi üzerinde çalışmayı bekleyen Arianne, Amy Adams ve Jake Gyllenhaal'in başrollerini oynadığı filmin kostümleri üzerinde çalışmaya başlamış.  

15-09/28/suzy-menkes-gucci-alessandro-michele.jpg

Alessandro Michele'in Gucci 2016 İlkbahar/Yaz koleksiyonu tasarımları

Fotoğraf: InDigital

Ödüllü kostüm tasarımcısı Arianne, "İlginç bir döngü oldu, çünkü Alessandro Gucci'ye Tom Ford'un altında çalışmak üzere girmişti ve kendisinin ilk Gucci defilesinde "Tek Başına Bir Adam"ın film müziklerini çalmıştı," diyor.  

Madonna'ya dönelim. Gucci'nin perde arkasında yıllarını geçirdikten sonra markanın kreatif direktörlüğüne terfi eden Alessandro'nun gecenin bir yarısında Manhattan'daki stüdyoya gelip idolüyle tanışma fırsatı bulması onu çok heyecanlandırmış ve büyülemiş.  

15-09/28/alessandro-michele-gucci.jpg

Gucci 2016 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda Çin'den ilham alınan öğeler.

Fotoğraf: InDigital

"Kapıyı açtılar ve Madonna yemek -ızgara somon- yiyordu, bana 'Restoranıma hoş geldin! Yanında yemek yersem rahatsız olur musun?' diye sordu."  

Alessandro ekliyor, "Daha sonra 1,5-2 saat boyunca dans etti. Ondan sonra, geceyarısı çalışmak için hazırdı."  

Romantik bir şaire benzereyen Alessandro'yu uzun bıyığı, uzun saçı ve yüzükleriyle stüdyoda oturup beklerken hayal edebiliyorum. 

15-09/28/suzy-menkes-alessandro-michele.jpg

Gucci'nin Kreatif Direktörü Alessandro Michele ve Suzy Menkes, Milano'daki koleksiyon deposunda.

Fotoğraf: Suzy Menkes Instagram

Ama Madonna'ya yaptığı gece ziyaretinde Alessandro, Arianne'in de uyardığı üzere, performans kıyafetleri tasarlamanın moda koleksiyonu tasarlamaktan daha farklı olduğunu öğrenmiş.  

 

Alessandro,"Benden onun için kıyafet tasarlamamı istediklerinde aklımda süper romantik, egzotik ve dans eden bir Frida Kahlo görüntüsü vardı. Fırfırlar, renkler, ve farklı tür bir estetik istiyordum," diyor, "Bütün bu aşırı fikirlerle işe başladım çünkü o elbise içinde dans etmesi gerektiğini göz ardı etmiştim."   

"Ona kıyafetleri götürdüğümde, dans etmek için uygun mu diye hemen denedi. O gerçekten de tam bir performansçı, sadece güzel gözükmek istemiyor, performansı daha çok önemsiyor. İzleyicilerle dans yoluyla kurduğu iletişim onun için çok önemli."

Alessandro, Madonna'nın kendini adamışlığına çok şaşırmış."Provalara gittiğimde tamamen şok oldum; çünkü orası bir diva'nın değil, limitlerini zorlayan, gerçek bir dansçının kendisini gösterdiği yerdi." 

15-09/28/madonna-alessandro-michele-suzy-menkes-gucci-1443419726.jpg

"Rebel Heart" turunda Madonna'nın arka tarafında dans edecek dansçılar için tasarlanan kıyafet eskizleri.

Gucci'nin tasarımcısı, sadece Madonna için değil bütün dansçıları için de kıyafetler tasarlaması gerektiğini öğrenmiş, bu da süreci bir maratona dönüştürmüş.  

"Ofisimde oturdum ve her zamanki estetik anlayışımı yansıtabilmek için çalıştım," diyor Alessandro. Kıyafeti, "Çiçekler ve fırfırlar İspanya'dan, renkler Meksika'dan, işlemeler İngiltere'den ama genel görüntü Asya tarzını yansıtıyor," diye tarif ediyor.  

15-09/28/gucci-suzy-menkes-alessandro-michele.jpg

Alessandro Michele'in "Rebel Heart" turnesi için kostüm tasarımları

Alessandro heyecanlı heyecanlı konuşurken sözünü keserek, Madonna'yı ilk ne zaman gördüğünü ve şarkılarını ilk ne zaman dinlediğini soruyorum. 

"15 yaşlarındaydım, büyük hayranıydım," diyor 43 yaşındaki tasarımcı, "O benim sevdiğim ilk pop müzik şarkıcısıydı. O zamana kadar Sex Pistols gibi İngiliz müziklerini seviyordum, pop müziğe hep yukarıdan bakıyordum. Ama siyah danteller içinde punk estetiğini pop müziğe taşıyan ilk kişiydi, yeni bir şeyler yaratıp yıldız olmak için çok çaba harcadı. Gerçek bir diva olmayı istiyordu."   

Alessandro'yu daha yakından tanımayı çok istedim. Birkaç sene öncesine kadar moda arenasında olmayan bir tasarımcı, moda tarihiyle veya genel kültürle ilgili ne kadar çok şey biliyordu. Ebeveynlerinin vefatı üzerine de konuştuk, "Annemle ilişkim çok iyiydi, çok komik ve akıllı bir kadındı. Öldüğünde 69 yaşındaydı ama 20'lik genç kızlar gibiydi," diyor.   

Alessandro'ya göre Madonna da o gençlik ruhunu taşıyor. Son olarak, "57 yaşında ama genç kız gibi. Eğer aklınız genç kalabilmişse sonsuza dek yaşarsınız!" diyor.  "Madonna'nın diğer insanlara karşı çok açık ve içten olduğunu söylemeliyim. Etrafı sanatsever arkadaşlarıyla, mükemmeliyetçi insanlarla sarılı. Ayrıca çok zeki, bu yüzden 25 sene sonra bile hâlâ zirvede," diyor. 

15-09/28/alessandro-michele-gucci-suzy-menkes.jpg

Alessandro Michele Gucci İlkbahar/Yaz 2016 defilesinde izleyicilere selam veriyor.

 

Fotoğraf: InDigital  

Gucci 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , MADONNA , ALESSANDRO MİCHELE , GUCCİ , ARİANNE PHİLLİPS