24 Şubat 2015

Louise Wilson'ı Anarken

YAZI: SUZY MENKES

Londra'daki St. Paul Katedrali'nin yükselen kubbelerinin altında, Profesör Louise Wilson'ın hayatı, onu sevenler ve yetenekli öğretmenliğini çok iyi bilen İngiliz moda camiası tarafından anıldı. 
 
 
Mermer heykellere ve siyah beyaz mozaiklere sahip kiliseyi, mücadeleci öğretim teknikleri, Christopher Kane, Simone Rocha ve Roksanda Ilincic gibi birçok yıldızın ortaya çıkmasını sağlayan Louise Wilson'ın dokunduğu hayatlar, özellikle de Central Saint Martins Moda ve Tasarım Okulu'ndaki öğrencileri doldurmuştu.  
 
Mary Katrantzou, ünlü okuldaki ilk günlerini anlatırken "Ben utangaç ötesiydim, kimseyle konuşmazdım. Beni bu hale getiren kişi Louise Wilson." dedi.  
 
Fotoğraf: Gary Wallis 
 
Tören hem üzücü hem de moral vericiydi. Louise'in at sürmeye olan tutkusunu anmak isteyen yakın arkadaşı ve moda eleştirmeni Sarah Mower, katedralin önünde Sarah Burton tasarımı bir Alexander McQueen elbisenin içinde at süren bir model ayarlamıştı.  
 
Fotoğraf: Getty 
 
Sarah Mower, çok şey hatırladığını söyleyerek, Louise'in bir gün onu kendi ofisine çağırdığını ve orada Medusa kemerli Versace pantolon giyen genç İskoç bir çocukla tanıştığını anlattı. O genç çocuk, henüz ünlü olmamış Christophe Kane'di. (Christopher Kane, annesinin ani ölümünden dolayı törene katılamadı.) 
 
Fotoğraf: Getty 
 
Alber Elbaz, ona ve markası "Lanvin"e birçok mezununu gönderen Profesör'le çalkantılı ilişkisini, ikisinin de aynı tempoda dans ettiği bir "tango gibiydi" diye anıyor. 
 
"Tango yaparken bütün mesele güvenle alakalıdır, bu benim aşk tanımım" diyor Paris'te çalışan tasarımcı ve Louise'in sağlıklı olan tek gözünün, iki göze sahip olanlardan çok daha keskin olduğunu belirtiyor.  
 
Bir eleştiri yazımla veya sadece öğrencilerinden biriyle ilgili söylediklerimle alakalı öfkesine maruz kaldığım zamanlarda bilirdim ki Louise'in öfkesi işini derinden ciddiye alan bir öğretmenin öfkesiydi.  
 
Fotoğraf: Getty 
 
Ayrıca TG olarak tanınan oğlu Timothy'le konuştuğumda ve Timothy'nin babası Timmi'nin sözlerini duyduğumda Louise'in sıcak yanını da tanımış oldum. 
 
Ölmeden bir ay önce, Louise'I Saint Martins'te öğretmenlik yapan fotoğrafçı Christopher Moore'un doğumgününe davet ettiğimde -elbette- çok meşgul olduğu için gelemeyeceğini belirtmişti. Ancak sonra gelebildi ve bize içten kahkahalarıyla öğrencilerle ilgili şu an yazamayacağım birçok hikaye anlattı.  
 
 
Teknik olarak Louise'in patronu sayılan Jane Rapley "Wilson özü" diye tanımladığı Louise'e dair karakteristik özelliklerden bahsetti: "Güzel saçları, parlak cildi, çınlayan sesi ve küfürlü diliyle her zaman siyahlar içinde..." 
 
"Benim için 20 yıl çalıştığını söyleyecektim ama bunu söylemek yanlış olur," diyor Rapley, "Her zaman kendi kurallarıyla, kendi standartlarıyla kendi tutkusu için çalıştı." 
 
Fotoğraf: Getty 
 
Bu her şeyiyle eksiksiz eğitimci mezunlarını gönderdiği yerlerle küresel anlamda o kadar ünlü oldu ki, bugünün yıldızları Victoria Beckham ve Kanye West gibi isimler anma törenindeydiler. Louise'in 90'larda New York'ta beraber çalıştığı Donna Karan, tören için New York'tan geldi. 
 
Fotoğraf: Getty 
 
Donna "Varlığını bu binada hissedebiliyorum, onu şu yukarıda görebiliyorum" diyor ve seremoniye Amazing Grace ile başlayan St Paul korosundan sonra çıkan ve dini müzikler çalmaya başlayan koroyu göstererek.  
 
Eski öğrencilerden ve moda dünyasından insanların saygı ve sevgiden dolayı bir araya geldiği bu istisnai etkinlikten ayrı daha karanlık bir hikaye de var. 
 
İngiliz Moda Konseyi'nde yönetici pozisyonunda olan Natalie Massenet, Wilson'ı Londra Moda Haftası'nda da gördüğümüz birçok yıldızı yaratmasından dolayı saygıyla anarken, Louise'in uzun süredir İngiliz hükümetine okul ücretlerini değiştirmeleriyle ilgili kızgınlık ve öfkeyle dolu olduğunu anlattı.  
 
Fotoğraf : Gary Wallis 
 
Yeni plan öğrencilerin çok büyük miktarlarda borca girmesine sebep oluyor, teorik olarak bu borcu sonradan ödeyecekler. Louise'in büyük bir öfkeyle bana anlattığı sonuçsa, çok sevdiği Saint Martins'in "zengin çocukları"yla dolması, özellikle de İngiliz sanat ve tasarım eğitimini "görgü okulu" gibi gören Asyalı aileler.  
 
Fotoğraf: Gary Wallis 
 
Louise ülkesinin hükümetiyle tek başına savaşamayacağını biliyordu, ama bunun için savaşmayı isterdi.  
 
Umalım ki o gün katedralde bulunanlar arasında, İngiltere'nin ve dünyanın moda geleceği için bu iyi mücadele uğruna savaşmayı göze alacak güçlü ve saygın birisi vardır. 
 
Şimdilik, Louise Wilson'ın kariyerini anmak ve onurlandırmak için Central St Martins Sanat ve Tasarım Okulu, Louise'in seçtiği ve eğitim verdiği ayrıcalıklı öğrencilerin işleri sergilenecek. 
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: SUZY MENKES , LOUİSE WİLSON , SARAH MOWER , CHRİSTOPHE KANE , MODA , DEFİLE