04 Kasım 2016

Louis Vuitton Vakfı Rus Modernizmini Kutluyor

YAZI: SUZY MENKES

Bir oda dolusu Gaugin resimleri – güneş sarısı, bol yeşil, pudra pembe– Rus koleksiyoner Sergei Ivanovich Shchukin’in güçlü zevkinin bir tanıtımı. Çarlık Rusyası zamanlarında zengin bir tekstilci ve sanat koleksiyoneri olan Shchukin birçok Fransız Empresyonist ve Post-Empresyonist ressamlarını desteklemiş.

Louis vuitton

Paul Gaugin in Tahiti, Russian collector Shchukin, Fondation Louis Vuitton in Paris 

Mimarı Frank Gehry, Louis Vuitton Vakfı’nı renkli Henri Matisse ile Pablo Picasso tabloları süslüyor. Serginin adına “Modern Sanatın İkonları” koyarak Modern Sanat’ın kurucuları olan Fransız ressamlarına yetenek avcılığı yapan Shchukin’in inanılmaz zevki ortaya çıkarılmış. 1917 Rus Devrimi’nden sonra devletin mülklerine el koyması ile 258 parçadan oluşan koleksiyonu Moskova’daki Puşkin Müzesi ile St Petersburg’daki Hermitage arasında bölünmüş.

Louis vuitton

Sergei Shchukin by Christian Cornelius Xan Krohn (1916) 

LVMH Genel Müdürü Bernard Arnault serginin açılış gecesinde konuşmasını yaparken Rus ve Fransız ekspertlerine bu koleksiyonu bir araya getirerek bir rüyayı gerçeğe çevirdikleri, ayrıca 130,000 LVHM çalışanının yeteneği ve çabası sayesinde sergiyi finanse ettikleri için teşekkür etti. 

 Louis vuitton

A taste of Russia: lioubov Popova

Fransa-Rusya Kültür Turizm Senesi’nin (2016-2017) programında olan Anne Baldasarri’nin küratörlüğünü yaptığı sergi, 130 Empresiyonist ve Modernist eserden oluşarak; Gaugin, Van Gogh, Matisse, Picasso gibi büyük ressamlarla Rus ressamları bir araya getiriyor.

 Louis vuitton

Bernard Arnault, Marisa Berenson

Dört ay boyunca sergilenecek olan koleksiyon ile Louis Vuitton Vakfı sadece iki yaşında ve özel müze olmasına rağmen büyük bir başarı elde etti. Ayrıca açılış gecesi bütün Paris sosyetesi için kaçırılmaması gereken bir etkinlik oldu. Yemekler ünlü Michelin Yıldız’ı sahibi Jean-Kouis Nomicos tarafından yapılmış , birçok Rus küratör ile LVMH’ın krem de la krem tasarımcıları (Louis Vuitton’dan Nicolas Ghesquière, Dior’un yeni tasarımcısı Maria Grazia Chiuri ve Berluti’nin yeni tasarımcısı Haider Ackermann) bir araya getirildi.

ETİKETLER: LOUİS VUİTTON , FONDATİON LOUİS VUİTTON , ÇAĞDAŞ SANAT