11 Mart 2016

Louis Vuitton Modernizmin Dalgasına Kapılıyor

YAZI: SUZY MENKES

Louis-Vuitton-Suzy-Menkes-Nicolas-Ghesquire

Fotoğraf: Indigital

Louis Vuitton tema olarak tam da deniz altındaki kayıp şehir Atlantis’i seçmişken, defilesinin düzenlendiği gün Paris’e muazzam bir yağmurun yağması tesadüf mü? Yoksa Louis Vuitton’un özel güçleri mi var? Bizi sağanak yağmurdan korumak için, defilenin düzenlendiği Bois de Boulogne’deki LV Sanat Vakfı'nın arka tarafına kapsüle benzer bir yapı kurulmuştu.  

İçeriye geçtiğimizde, Fransız sanatçı Justin Morin tarafından tasarlanan ve mankenlerin podyumdaki yönünü çizen aynalı kayaları görüyoruz. 

Louis-Vuitton-Suzy-Menkes-Nicolas-Ghesquire

Fotoğraf: Indigital 

Genç ünlülerden birçok isme rastlamak mümkündü; Alicia Vikander ve Selma Blair’den Lea Seydoux ve Jennifer Connelly’e değin hepsi kısa etekleri, dar üstleri ve tercihen ellerinde LV çantalarıyla Kreatif Direktör Nicolas Ghesquière ile poz verdiler. Hepsinin ortasında, Catherine Deneuve kaliteli dikim mavi ceketiyle gerçek anlamda şıklık dersi veriyordu.  

New York, Londra, Milano ve Paris’te düzenlenen moda haftalarının son gününde, moda tutkunları Louis Vuitton defilesini tıklım tıklım doldurmuşlardı. Eğer bu çılgın karmaşa yaşanmasaydı, Louis Vuitton defilesi çağdaş giyimin güzel bir özetlemesi olabilirdi.  

Louis-Vuitton-Suzy-Menkes-Nicolas-Ghesquire

Fotoğraf: Indigital 

Zemini dalgalı podyumdan aşırı parlak ışıklara kadar dikkatimizi dağıtan her şeyi bir kenara bırakalım, işte o zaman aslında tasarımcının fütürizm-sporla-buluştu tarzına uygun güçlü ve modern kıyafetler tasarladığını görebiliriz.  

Tasarımcı, "Louis Vuitton'daki görevim yeni bir klasik anlayışı yaratmak ve onun üzerinde düşünmekti Örneğin, bir gömleğin düğmesi ne kadar açılmalı, kadınlar bugün nasıl giyiniyor... Bunlar üzerine düşünüp tasarımlar yapıyorum ama yeni bir şey icat ettiğim de söylenemez," diyor.  

Louis-Vuitton-Suzy-Menkes-2016-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Nicolas, ilginç kombinasyonlar yarattığı koleksiyonuyla ilgili dürüst bir yaklaşım sergiliyordu ama kendi yaratıcı becerileri konusunda fazla mütevazıydı. Örneğin üzerinde iskelete benzer desenler olan bir "bodysuit"in yünden yapılması ve aynı şekilde kaşmirin, spor kıyafetlerde kullanılması dikkate değerdi. Dikkat uyandıran başka bir parça da kalın yürüyüş botlarıyla kombine edilmiş olan korse ve büstiyerdi.  

Tasarımcı, lüks kumaşlarda dijital metodları zaten bir süredir denemek istediğini belirtti. Spora gönderme yapmanın modern modanın bir parçası haline geldiğini de bildiği için yüksek teknolojiyle kaşmiri birleştirdiğini söyledi.  

Louis-Vuitton-Suzy-Menkes-2016-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Bu yazıyı yazarken elimde modaevi tarafından sunulmuş hiçbir defile notu yok, o yüzden kendi çıkarımlarımı kendim yapmak zorundayım: Açılıştaki, Hermes'inkine benzer zincir ve deri kayış desenleri, sonraki çiçek desenlerine göre daha az yenilikçiydi. İyi dikim takımlarda yer yer küçük kesiklerin açılarak çıplak tenin açığa çıkarılması ise defileye başka bir boyut ve zenginlik katmıştı.  

Louis-Vuitton-Suzy-Menkes-2016-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Peki ya çantalar? Evet onlar da vardı. Leopar desenli kutular, LV monogramının olduğu yumuşak "tote"lar, deri seyahat çantaları... Ama çantalar bu sefer koleksiyonun odak noktasında değillerdi. Nicolas, Marc Jacobs'tan Louis Vuitton'a geçeli neredeyse 2,5 yıl oluyor. O zamandan beri kıyafetler, modaevinin tarzıyla her sezon daha da uyumlu hale gelmeye başladı. Bir nebze tarih de fütürizmle füzyonlanarak defilelere ekleniyor.  Bu sezon hem Paris'in yağmurları hem de Atlantis teması nedeniyle defileyi -bir anlamda- seller götürse de su gibi berrak birçok fikri, yenilikçi kumaş denemelerini ve çağdaş kadın stiline uygun tasarımları da görebildik... 

Louis Vuitton 2016-17 Sonbahar/Kış Defilesi

ETİKETLER: SUZY MENKES , NİCOLAS GHESQUİERE , LOUİS VUİTTON