09 Aralık 2015

Liv Tyler'ın Belstaff Kapsül Koleksiyonu

YAZI: SUZY MENKES

Liv Tyler, eline aldığı deri ceketi kıvrımlı bedenine geçiriyor. Film oyuncusu ve yapımcı, arkasında duran Belstaff ilham panosuna asılmış askeri kıyafet fotoğraflarından çok daha feminen gözüküyor.


Delphine-Ninous-Liv-Tyler-Suzy-Menkes-Vogue-Belstaff

Belstaff tasarımcısı Delphine Ninous, Liv Tyler ve Suzy ile.  

Fotoğraf: Suzy Menkes Vogue 

İlham panosunu, babalarından veya erkek arkadaşlarından ödünç alınmış gibi gözüken ceketlerle poz veren cesur kadınların fotoğrafları süslüyordu.  Bu anlamda sert bir tarza sahip marka için son derece uygundu.

Liv ise, Belstaff'ın tasarımcısı Delphine Ninous'la beraber hazırladığı kapsül koleksiyon hakkında, "Vücuda ikinci deri misali oturan bir ceket tasarlamak istedim. Şekli son derece feminen ve seksi olmalıydı," diyor.    

Delphine-Ninous-Liv-Tyler-Suzy-Menkes-Vogue-Belstaff

Belstaff'ın kadın tasarım departmanı Başkan Yardımcısı Delphine Ninous ve Oyuncu Liv Tyler 

Fotoğraf: Belstaff 

Liv'in Belstaff'la tanışması, markanın geçen sene çektiği ve David Beckham ile Hollywood efsanesi Harvey Keitel'in oynadığı "The Outlaws" filminin baş yapımcılığını üstlenmesiyle başladı. 

Onu Delphine'le Belstaff binasında çalışırken gördüm, her işle kendisi ilgileniyordu. Bir botu çekiştirip düzeltmeye çalışırken bilekte çok kalın durduğuyla ilgili yakınıyordu. Daha sonra sert duruşlu kıyafetlere kendisinin eklediği deve tüyü rengi ceketi üzerine geçirdi. Liv Tyler'ın kapsül koleksiyonu Belstaff'ın daha az bilinen kadın kıyafet serisine dikkat çekmek amacıyla 2016 Kış döneminde satışa çıkarılacak.  

Delphine-Ninous-Liv-Tyler-Suzy-Menkes-Vogue-Belstaff

Oyuncu Liv Tyler, Belstaff Başkan Yardımcısı Delphine Ninous'la kapsül koleksiyon üzerine çalışırken 

Fotoğraf: Belstaff 

Çalışmaya genç bir manken olarak başlayan ve 1996 yılında Bernardo Bertolucci'nin "Çalınmış Güzellik" filmiyle ünlü olan 38 yaşındaki Liv Tyler, "Kıyafetlerin çoğunu ideal parçalar hakkında konuşurken eklemeye karar verdik: bir mont, bir ceket ve benim uyarlayabileceğim diğer küçük parçalar," diyor. 

Bu koleksiyonu, New York'lu, çalışan, biri 10 yaşında biri 9 aylık iki oğul sahibi bir anne olarak kendi deneyimlerinden yola çıkarak tasarlamış.   

Delphine'le Liv tarih boyunca kadınların severek giydikleri şeylerin resimlerine bakarak bunları nasıl her iki cinsiyete de uygun şekilde tasarlayacaklarını konuşmuşlar. Böylece erkek arkadaşınızın veya babanızın ceketini alıp yola çıkabilirdiniz.  

Delphine-Ninous-Liv-Tyler-Suzy-Menkes-Vogue-Belstaff

Oyuncu Liv Tyler, Belstaff için oluşturduğu kapsül koleksiyon üzerinde çalışırken. 

Fotoğraf: Belstaff 

Liv bu fikri ününü 70'lerde kazanmış Aerosmith'in üyesi olan babasından ilham almış olabilir mi?  

Liv ise "Babamı deri ceket giyerken hiç görmedim, keşke görseydim... O hep süet ceketler giyer!" diyor. "Deri üzerine düşündüğümde daha çok 1950'ler ve o dönemin Grease tarzı aklıma geliyor." diyor.  

Belstaff'ın CEO'su Gavin Haig, Liv'in Belstaff kadın giyimi için oynadığı rolü, hem kişisel anlamda hem de küresel anlamda önemli buluyor. 

Haig, "Liv'in kendine özgü hem keskin hem klasik bir tarzı var, onun giydiklerinden bir özgürlük ve macera hissi alıyorsunuz," diyor. 

Liv'in dar kesimli yumuşak bir deri ceket, ikişerli siyah düğmelerden ve deri şeritlerden oluşan bir mont veya deri bir ceketin içini koyun yünüyle kaplama gibi fikirlerini gerçeğe dönüştüren de Tasarımcı Delphine olmuş.  

Ancak Delphine bunun sadece bir doz modadan daha fazlası olduğuna da dikkat çekmek istiyor: "Kıyafetlere bir stil getirmek çok önemli, ama aynı zamanda suya dayanıklı kumaşlar ve hatta kaşmirin kullanılması da Belstaff için önemli olan bir nokta," diyor ve, "Stili, fonksiyonelliğin önüne koymuyorum ama bu ikisini bir araya getirebilmek önemli," diye devam ediyor. 

Delphine-Ninous-Liv-Tyler-Suzy-Menkes-Vogue-Belstaff

Liv Tyler'ın Belstaff kapsül koleksiyonu için oluşturulan ilham panosu. 

Fotoğraf: Suzy Menkes Vogue 

Liv de New York kışının dondurucu soğuğunda bazen modanın hiçe sayılabildiğini itiraf ediyor. 

"Sabah çocuklarımı okula götürürken o kadar soğuk oluyor ki kat kat giyinmem, kalın atkılar ve şapkalar takmam gerekebiliyor," diyor. 

Peki, Asya'ya, Avrupa'ya ve daha da ötesine açılmış Belstaff'ın moda elçisi olarak Liv bu kıyafetleri ne şekilde giyecek ve onları nasıl bütün dünyada giyilebilir hale getirecek? 

"Ceketin çok ince ve  esnek olmasını istiyorum, böylece onu şifon bir elbisenin üstüne de giyebilirim," diyor. "Her gün deri ceket giymiyorum elbette, o kadar maceralı bir hayatım yok!"

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: SUZY MENKES , BELSTAFF , LİV TYLER