21 Eylül 2010

Leonello Borghi

135 yıllık geçmişiyle Lancel, her kadının içinde gizli olduğuna inandığı Fransız aktris Brigitte Bardot'yu ölümsüz bir çantaya dönüştürdü. Güçlü, ebedi, karşı konulmaz, güzel bir kadın silüetinin çantaya dönüşme hikayesini Lancel'in Artistik Tasarım ve Görsel Uzmanı Leonello Borghi'den öğreniyoruz. BB'ye bir kez daha hayran kalarak...


Foto Galeri için tıklayın.

 

Bardot güçlü bir kadın figürü. Çantaya dönüştürme hikayesi nasıl başladı?

Madame Angele Lancel 19. yüzyıl için oldukça havalı ve asi bir kadın. Evli olmasına rağmen çevresinde aşıkları olan, kendi başına 10 çanta mağazası açıp, onlara esprili isimler koyan bir kadın. Bardot da aynı gücü taşıyor. Karşı konulmaz, söz dinlemez, başına buyruk, güzel, seksi ve efsanevi bir varlık. Neredeyse her sezon modaya ilham veren bir kadın. Ve her kadının içinde olduğuna inandığımız biri, Bardot.

 

İlham aldığınız belirgin özellikleri neler oldu?

Dört temel noktamız vardı. Güzelliği, duruşu, doğası ve yaşam enerjisi.

 

Nasıl gelişti bu çalışma süreci?

Onunla çalışmış olan yönetmenlerin ve fotoğrafçıların göründen yansıyan kareleri toplayarak başladık işe. Kıvrımlı vücut hatları ve 90-60-90 vücut ölçüleriyle çantanın silüetini oluşturdu. Onunla özdeşleşen saç bantlarını kıvırarak çantanın kulbunu yarattık. Bazı fotoğraflarında belirgin şekilde öne çıkan saçları ise püskül olarak kullandık. Dans etmeye dört yaşında başlayan Bardot'nun hayatında, filmlerinde ve topladığımız karelerde hep müzik var. Çaldığı bir gitarın motiflerini çanta askısında kullandık.

 

İlginç bir anısını paylaştı mı sizinle?

Evet. Daha 18 yaşındayken ailesiyle birlikte, şimdi de yaşamakta olduğu St. Tropez'ye tatile gitmişler. Katılacakları bir komünyon daveti için herkes gibi beyaz giymeyi sıkıcı bulmuş ve otelin vichy (pötikareli) perdesini keserek eteğin üzerine geçirmiş. Biz de BB Bag'in içini Lancel'in de felsefesinde olan vichy ile kapladık. İçindeki ceplere de St. Tropez ve Madrague farklı isimler verdik. Bu isimleri de küçük brövelerle ceplere uyguladık.

 

Bardot'nun seksi dekolteleri de ilham verdi mi?

Evet, çantanın ağız bölümünü yine bir fotoğraf karesinden yola çıkarak göğüs dekoltesi gibi drapelerle bitirdik. Belindeki kemeri de çantayı çevreleyecek şekilde uyguladık. Kendi imzası haline gelen çiçek desenini de brövelerden birine giydirdik. Çantanın her detayında, tıpkı her kadının içinde bir Bardot olmasına inandığımız gibi Bardot'dan bir detay var kısaca.

 

Kaç renk seçeneği var?

Tüvit ve Alcantara olmak üzere iki farklı materyal seçtik. Tüvitte altı, diğerinde ise beş renk alternatifi var. Her biri Pantone kodlarıyla belirlendi.

 

Ve doğayla dost bir çanta, değil mi?

Aynen öyle. Çünkü Bardot o dönemde herhangi bir teknik müdahale, estetik operasyon ve photoshop desteği olmadan fotoğaraflarda güzel olmayı başarmış biri. Bugün de estetiksiz, tamamen kendi doğasından gelen güzelliği koruyor. Dolayısıyla çantanın da bu doğallığı koruması gerekiyordu. Bu nedenle herhangi bir hayvansal materyal kullanmadık. Çantanın renkli versiyonları için de boyaları bitkisel kökenli boyalardan elde ettik.


Bardot ile çalışmak zor oldu mu?

Kesinlikle hayır. Karakterini çok aşık şekilde ortaya koyduğu için tepkilerini kestirmekte zorlanmıyorsunuz. Bir konuda çekincesi varsa hemen ortaya koyuyor. Beğenmediği bir şey olursa da hemen söylüyor.


Çantayı ilk gördüğünde tepkisi ne oldu?

İlk gördüğünde çok beğendi ve sürecin geldiği noktada oldukça duygulandı. Hayatı boyunca renklerle yaşadığı için siyah ve kahverengi çantaları neden yaptığımızı sordu. Ama satış için gerekli olduğunu söyledik. Bu arada kısa bir dipnot, Carla Bruni'ye de en sevdiği renk olan pembeden armağan etti.

 

EDİTÖRÜN NOTU:

Vakko, Lancel'in BB Bag'ini satışa bugün sunuyor. Çantanın vizon, kahverengi ve siyah seçenekleri rafta olacak. Fakat pembesi de Kasım ayında Türkiye'de. Ayrıca bir diğer sürprizde yeni yıl yaklaşırken BB Bag'in cüzdan, anahtarlık ve kemeri de sınırlı üretim olarak piyasaya sürülecek.

Kendine özgü stilleri olan kadınları hedefleyen BB Bag'in satış fiyatı 1.995 TL.

 

-Barış Çakmakçı

ETİKETLER: VAKKO , BRİGİTTE BARDOT , LANCEL