09 Kasım 2016

Kraliyet Eli Değmiş Yılbaşı Hediyeleri

YAZI: SUZY MENKES

Corgi

 Kraliçe Elizabeth ve annesinin Corgi köpeklerine olan büyük hayranlığı, Highgrove Koleksiyonu'na yılbaşı ağacı süsü olarak yansımış. Çıkış noktası Hindistan’ın Gujurat’daki Surat bölgesi olan, geleneksel 16. yüzyıl işleme sanatı “Zardozi” methoduyla işlenmiş Corgi süsünün fiyatı 9.95£.

 

Gece gündüze dönerken, Londra’nın demir kapılarının ardında elimde özel davetiyeme tutunmuş bekliyordum. Davetiyemde “Yüksek Ekselansları Galler Prensi ve Cornwell Düşesi’nin özel izni ile Clarence Evi’nde HighGrove Yılbaşı Alışverişi’ne davet edilmektesiniz” yazıyordu.

 

 

 

Davetiye

Suzy’nin Prens Charles’ın Highgrove Koleksiyonu’na alışveriş davetiyesi  

“Mağaza” o kadar sisli ve Dickens zamanı duruyordu ki sanki zaman yolculuğuna çıkmışım gibi geldi. Fakat John Nash’in Kral Heyeti mimarisini geçince sıcak bir ortam ortaya çıktı, Anne Kraliçe’nin burada torunu Charles’ı Corgi köpekleriyle karşıladığı günleri gözlerimde canlandırabildim. Taht adayı olan Prens Charles artık bu saraya Londra konutu, Highgrove’u ise organik ve sıcak mekanı olarak değinmekte.

Aile

Şu anki haliyle Prince Charles ve Camilla’nın Londra’daki konutu olarak tanınan Clarence Evi daha önce Kraliçe’nin annesinin eviydi. Bu resimde corgi köpeği ve ailesi ile (Soldan, Kraliçe Elizabeth, Prens Charles ve Prenses Margaret) doğum gününü kutluyor. Kraliyet ailesinin favori köpeği olan Corgi’lere Highgrove Koleksiyonu’nda da yer verilmiş.

Alışveriş zamanı! Şampanya bardağım elimde, turuma Kraliyet ailesinin sanat eserlerinin, aralarında Lady Elizabeth Bowes-Lyon (Kraliçe Anne) elinde hasır şapkasıyla 6. Kral George’un ikinci oğluyla evlenmeden önce resmedilmiş tablonun bulunduğu süit ile başladım. Farkettim ki Savely Sorine’nin çizdiği tabloda giydiği şapkaya benzeyen Galler Prensi’nin iskoç desenli şapkası içerideki koleksiyonda indirimdeydi! (59.95£’a)


Lady Elizabeth Bowes-Lyon

Majesteleri Elizabeth Bowes-Lyon (Anne Kraliçe) Savley Sorine (1878-1953) tarafından çizilmiş tablosu Clarence Evi’nin duvarında asılı. İçeride, bu şapkaya benzeyen Prens Charles’ın iskoç desenli şapkası Highgrove Koleksiyonu’na bulunuyor 

Ve Corgi vardı! Kraliçe Anne’nin haberlere korumayı ısırmasıyla gündem olmuş Susan isimli Corgi’si değildi tabii ki (alakasız!). Onun yerine küçük tatlı bir yılbaşı ağacı süsü vardı.

 

Yılbaşı Süsleri

Corgi, arı ve yürüyen borazancı Highgrove Yılbaşı Koleksiyonu’nda bulunan birkaç yılbaşı süslerinden

Aklım Kraliçe Viktorya zamanlarına ve onun çizdiği İskoçya tablolarına gitti. Tam orada, Prens Charles’ın kendisi tarafından tekrardan boyanmış suluboya baskıları sayılanmış ve imzalanmış olarak duruyordu. Ben ise Balmoral’da Kraliyet Ailesi ve Lochnagar resmi arasında karar veremiyordum. (Parçası 2,500£)

Tablo

Lochnagar’dan bir mağazara, sınırlı sayıda Prens Charles tarafından boyanmış baskılar arasında   

Charles’ın kalitesi ve devamlılığı hakkında konuştuğu yemekler nerede peki? O sırada garsonlar minyatür kıymalı turtalar sunuyordu (kutusu 8.95£). Ben de bir kavanoz Highgrove Balı seçtim (9.95£). Süslü kutulardaki kurabiyeler ise anneanneler için kaçınılmaz bir hediye olmaya aday.Highgrove Balı

 

 Highgrove bahçelerinden bal

 

Eğer kedi ve köpeklerinizi seviyorsanız onlar için yapılmış “Kral” ve “Kraliçe” yazısı üstüne işlenmiş kadife yastıklar ( 6.95 £) tam sizlik. Açıkcası köpeğinizin kemik şeklindeki ekoseli oyuncağı seçmesi daha muhtemel.

 

Kral ve Kraliçe Yastıklar

Kraliyet Yastıkları

 

Oyuncak Kemik

Kemik Oyuncak

“Bu senenin asıl koleksiyonu Highgrove’un fili Tara tarafından esinlenmiştir. Sınırlı sayıda bulunan Yılbaşı dekorasyonlarından elde edilmiş gelir, benim ve eşimin ortak yöneticisi olduğumuz Fil Ailesi’ne bağışlanacaktır.” diyen Prens Charles konuşmasında Camilla’nın erkek kardeşi ve vakfın asıl kurucusu olan Mark Shand’den bahsetmedi.

Fil TaraMark Shand, Camilla’nın vefat etmiş küçük kardeşi hayatını filleri koruyarak geçirmiş. Bu resimde sevgili fili Tara ile 

Büyük filler koleksiyona bir hint düğünü gibi renk katmışlar. Canlı turuncu ve çarpıcı pembeli halılar sırtında olan Tara Fil çinileri (21.95£), Tara yumurta kapları (12.95£) ve peçeteler (3.25£) koleksiyonda bulmak mümkün. 

Kraliyet Ailesi ve Köpekler  Köpeklere olan ilgisi ile tanınan Kraliyet Ailesi 2015’de Flower Show’da iki tane Jack Russell’ı severken 

Sırada ödemek için beklerken, gözüm Edwin Landseer’in 1858’de Kraliçe Viktorya için çizilmiş tablosuna takıldı. Bu Highgrove Yılbaşı alışverişinde olmaması büyük kayıp olmuş, seneye Prince Charles’ın kendi elinden çıkmış olanı için geleceğim.

Highgrove Yılbaşı Koleksiyonu randevu ile 23 Kasım’a kadar ya da internet üzerinden: www.highgrovegardens.com

ETİKETLER: SUZY MENKES