17 Haziran 2014

Kraliçe ile Akşamüstü Buluşması

YAZI: SUZY MENKES

Fransız politikacı, diplomatlar ve de Paris sosyetesine İngiliz peyniri sunmak bir parça iddialı kaçabilir. Ama peynir topları, domates ve salatalıklardan yapılmış şefler tarafından taşınan bir kraliyet tacı şeklinde sunuluyorsa, İngiltere Kraliçesi dahil olmak üzere en ciddi konukların yüzünde bile bir gülümsemeye neden olur. 


 

Kraliçe Paris seyahatinde İngiliz Elçiliği’nin düzenlediği 2. Dünya Savaşı’nı anma merasimi nedeni ile düzenlenen garden party’ye katıldı.

(@GettyImages)

 

Peynir, domates ve salatalıklardan yapılmış yenilebilir devasa kraliyet tacı.

(@Suzy Menkes)

 

 

“Kule muhafızı” olarak bilinen gardiyanların kırmızı ve gold renklerdeki merasim üniforması.

(@Suzy Menkes)

 

Kraliçe Elizabeth’in Fransa’ya yaptığı resmi ziyaret onuruna İngiltere Büyükelçisi’nin evinde düzenlenen partinin adeta Alice Harikalar Diyarında filminden çıkmış bir görüntüsü vardı.

Kule muhafızının gösterişli rütbe sembolleri.

(@Suzy Menkes)

O gün, Paris’in çiseleyen havası mucizevi bir şekilde açarak masmavi bir gökyüzüne dönüştü. Açık yeşil çimlerle kaplı bahçe toprağın hala nemli olması nedeniyle, yüksek topuklu ayakkabı ile bu partiye gelecek kadar şuursuz olanlara zor anlar yaşatıyordu.

Kraliçenin orkestrası her zamanki militer keskinliğiyle marşlar çalarken.

(@Suzy Menkes)

Orkestranın süsleri, gösterişli askeri semboller ile rekabet halindeydi. Orkestra, kırmızı saten taht görünümlü sandalyelerinde oturan kraliyet çiftinin hemen önünde konserlerini verdi.

Kraliçe Elizabeth II, Prens Philip, Edinburgh Dükü, Dış İşleri Bakanı William Hauge ve eşi Ffion Hauge’un tahtı anımsatan sandalyeleri.

(@Suzy Menkes)

Majestelerinin geleneksel şapkalarından birini takmayacağına dair çıkan dedikodu, pek çok kadın davetliyi havalı bir şapka takmaktan alıkoydu. Kraliçenin üzerinde ise, 2012 yılındaki Diamond Jubile’sinde giydiği parıltılı puantiyeler bulunan kırık beyaz örgü elbisesi vardı. (Bu durum bize sadece Kate’in değil, Kraliçe’nin de gardırobunda tutumlu olduğunu gösteriyor.)

 

“Kraliçe parıltılı puantiyeleri olan kırık beyaz bir elbise giydi”

Bu elbise Kraliçe’nin gardırobuna hareket getiren Angela Kelly’ye aitti. Beyaz bir pardösü ve siyah şapka ile kanalın altındaki tren yolu tünelinde Eurostar’ın 20. yılı kutlamalarına katılarak güne başlayan Kraliçe, aslında o gün boyunca bir dizi kıyafetle gözüktü.

Garden party’de Angela Kelly ve yanında Kraliçe’nin özel kuaförü Ian Carmichael de kendini gösterdi.

Kraliyet ailesine kıyafetlerini yapan Angela Kelly ve yine kraliyet kuaförü Ian Carmichael.
(@Suzy Menkes)

Kraliçe Fransa’ya vardığı sırada üzerinde beyaz bir şapka ve pardösüsünün altında siyah-beyaz bir takım vardı. Sonrasında ise Paris Arc de Triomphe’daki seremoni için tercihini pembe bir takımdan yana kullandı.

İngiliz moda tasarımcıları da bu etkinliğe davetliydi. Chloé’den Clare Waight Keller, Kraliçe gibi tercihini beyazdan yana kullanan Céline’in Phoebe Philo’su ve ona eşlik eden Jacqueline Kennedy Onassis’in kız kardeşi Lee Radziwill gelen konuklar arasındaydı.

Chloé’den Clare Waight Keller ve Amerikalı mimar eşi Philip Keller.

(@Suzy Menkes)

 

Céline’nin Kreatif Direktörü Phoebe Philo ve Lee Radziwill.
(@Suzy Menkes)

Müttefik işgalinin 70. yılını anma merasimi nedeni ile, Cuma günü yapılan Normandiya ziyareti sonrası Elysées Palace’da düzenlenen yemekte ise Kelly’ye göre kraliyet şaşaası hakimdi. 

 

Çeviri: Ayça Demirhan

İlgili Başlıklar