18 Temmuz 2014

Kırmızı Halının İçinde ve Üzerinde

YAZI: SUZY MENKES

Picture credit: Indigital
 
Alkışlar defile başlamadan yükselmişti bile, çılgın bir heves doldurmuştu ortalığı. Viktor & Rolf kırmızı halısında tek eksik, şaşaalı sinema yıldızlarıydı.
 
Ve işte! Baştan ayağa kırmızı -evet, saçları da- bir figür podyumda salınıyor.
 
Picture credit: Indigital
 
Viktor Horsting ve Rolf Snoeren tarafından hazırlanan bu haute couture defile, onların her zamanki derin ve zeki nüktedanlığıyla kırmızı halı çılgınlığını tiye alarak, mankenleri Hollandalı imalatçı Desso'nun halı kumaşlarından yapılmış elbiselerle çıkardı podyuma.
 
Picture credit: Indigital
 
Amsterdam'dan konservatuar öğrencilerinin üst galeride sergiledikleri, Steve Reich'in “Alkış Müziği” adlı özel perküsyon gösterisi eşliğinde mankenler, diz üstünde biten yakalı elbiseler, leopalar desenli kalça drapeli modeller ve önde düğümlenen straplez kıyafetler gibi geniş bir çeşitlilikte tasarımlar sundular.
 
Picture credit: Indigital
 
Kumaşlar bedenlere sarılmış şekildeydi, belirgin bir kesim ve dikim yoktu, bu da çok güzel ve ilginç formlar ortaya çıkarmış.
 
Silüetler gayet ustaca belirlenmiş ancak yoğun kan kırmızısının havaya adeta gerilimli bir hal katarak modelleri algılamayı zorlaştırdığını ifade etmeliyim.
 
Picture credit: Indigital
 
Vikto & Rolf şovları hep birbirinden farklı olur ancak yarattıkları etki aynıdır. Son derece parlak iki zekanın sosyolojik bir olguyu vurgulamasıdır her zaman. Ancak kıyafetlerin, arka plandaki düşünce kadar etkili ve güçlü olduğu kanaatinde değilim.
 
 
Çevirmen: Kader Çekerek
 

İlgili Başlıklar