10 Kasım 2014

Kering'in Sürdürülebilirlik Girişimi

YAZI: SUZY MENKES

Bir çanta sadece çantadır değil mi? Ve eğer Gucci ise en iyi deriden yapıldığı kesindir. Peki sürdürülebilirlik bunun neresinde? Kering Lüks Markalar Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü François-Henri Pinault, sürdürülebilirliği hem bir iş alanı hem de bu işte öncülük etme fırsatı olarak görüyor.  
 
Ağır metal içermeyen bir Gucci çanta. 
 
 
Gucci, çantalarını ağır metal kullanmadan tabaklamaya başlayarak bir yeniliğe imza attı. Bu, London College of Fashion'daki konferansta Pinault'un anlattığı diğer iyi işlerden sadece biri. 
 
François-Henri Pinault, Kering CEO'su 
Fotoğraf: LCF/Alex Maguire 
 
"Sürdürülebilirlik, eğitim sistemimizin kenarında yer alan bir konu değil yaklaşımımızın özüne işlenmiş bir konu olmalı." François-Henri Pinault
 
London College of Fashion'daki bu konuşma, Kering Grubu ve LCF'nın öğrencilerini sürdürülebilirlikle ilgili bilgilenmeleri ve çalışmaları için teşvik etmeyi amaçlayan 5 yıllık bir programın başlangıcıydı. Bay Pinault'nun konuşması 5 yıl boyunca sürecek olan derslerin ilkiydi.  
Lansman etkinliği için, okulun müdürü Profesör Frances Corner, Sürdürülebilir Moda Merkezi'nin yöneticisi Profesör Dilys Williams ve Kering Grubu'ndaki sürdürülebilirlik departmanının yöneticisi Marie-Claire Daveu, Bloomberg televizyonunun bağımsız editörü Francine Lacqua tarafından yönetilen bir panelde konuşma yaptılar. 
 
"Endüstriyi sosyal ve çevresel sorunların üzerine eğilecek şekilde değiştirmek zor ama başarılabilir bir görev." François-Henri Pinault
 
Panel: Profesör Dilys Williams, Profesör Frances Corner, Francine Lacqua, François-Henri Pinault ve Marie-Claire Daveu. 
Fotoğraf: LCF/Alex Maguire 
 
Konferansta herkes, Stella McCartney tasarımı bir rozet takıyordu. Bu rozet Kering Vakfı'nın Condé Nast'la işbirliği içinde yürüttüğü "White Ribbon for Women" (Kadınlar için beyaz kurdele) kampanyasını simgeliyor. Bütün bunlar, Pinault'un eşi, yapımcı ve oyuncu Salma Hayek'in de bir parçası olduğu Birleşmiş Milletler'in 25 Ekim'deki "Kadına Şiddete Son" kampanyasıyla aynı zamana denk geldi. 
 
François-Henri Pinault ve eşi Salma Hayek,  Stella McCartney ile. 
 
 
Konuşmada, okul bünyesinde yapılan tartışmaların ve işbirliklerinin önemine dikkat çekildi. LCF'nın müdürü Profesör Frances Corner, eğitimin kimya, ekoloji ve tasarım gibi farklı disiplinleri bir araya getirerek sürdürülebilirlik çalışmalarında önemli bir rol oynayabileceğini öne sürdü. 
 
Kering Grubu'nun sürdürülebilirlik bölümü yöneticisi ve uluslarası kurum ilişkileri müdürü Marie-Claire Daveu, Kering Grubu'nun sürdürülebilir modayla ilgili 2 kişiye yıllık ödül vereceğini açıkladı. Bu ödülü kazanan kişilere İngiliz markaları Stella McCartney ve Alexander McQueen'de 2 aylık staj hakkı ve her birine 10,000 Euroluk bir eğitim bursu verilecek. 
 
"Londra'nın Kering için özel bir önemi var çünkü Stella McCartney, Alexander McQueen ve Christopher Kane gibi markalarımız burada." François-Henri Pinault
 
Kering'e "lüks" sözcüğünün içerdiği savurganlık ve ziyankarlık anlamına meydan okuduğu için hayran kaldım. Markanın diğer duyarlı yaklaşımları arasında, Saint Laurent mağazalarında %100 LED ışıklandırma kullanarak elektrik tüketimini %30 azaltması, genç markası Volcom ürünlerinin %24'ünde geri dönüştürülmüş polyester kullanması ve Puma'nın sürdürülebilirlik sertifikası almış olması sayılabilir.  Buna ek olarak, Stella McCartney Patagonya'dan gelen sürdürülebilir yün kullanarak tehlikede olan 6 milyon hektarlık toprağı korumuş olacak.  
 
Stella McCartney sürdürülebilir yün, Sonbahar/Kış 2014 
Fotoğraf: Kering 
 
"MIL diye adlandırdığımız materyal geliştime merkezimiz, hammadde, kumaş işlemleri ve üretiminde yenilikler geliştirme anlamında güçlü bir örnek teşkil edebilir." François-Henri Pinault 
 
Bütün konuşmacıların bu konuyla ilgili çok derin düşünceleri ve hisleri olduğu belliydi, konferans salonu da öğrencilerle tıklım tıklım dolmuştu. Bu da Kering girişimciliğinin moda dünyasında gerçek bir yaklaşım farkı doğurabileceğini gösterdi.  
Konuşmacılara soru sorma fırsatı bulamadım, ancak bu mükemmel fikirlerin ve 5 yıllık iş birliğinin hızlı tüketim marka zincirlerini nasıl etkileyeceğini sormak isterdim, ki bu markalar tam da Oxford Street'te, London College of Fashion'ın dibinde.  
 
Fotoğraf: LCF/Alex Maguire 
 
Sokakta, ucuz ve eğlenceli kıyafetlerin bulunduğu vitrinlere bakarken bunların sürdürülebilirlik projeleriyle ve akademik sürdürülebilir tasarım modülleriyle tümüyle zıt düştüğünü görüyorum. Bu kadar ucuza satılan kıyafetlerin, maaş ve iş şartları standartlarının son derece düşük olduğu ülkelerde üretildiği belli.  
 
Kering'in başlattığı bu girişimin, şehrin hızlı tüketim merkezindeki yaklaşımında ve ürün kalitesinde bir fark yaratıp yaratmayacağını merak ediyorum.  
 
"Bu akşam bizimle olan öğrencilere şunu söylemek istiyorum: Bu girişimi biz harekete geçirdik ama onu alıp ileri götürecek olanlar sizlersiniz." François-Henri Pinault
 
 
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , STELLA MCCARTNEY , SALMA HAYEK , FRANÇOİS-HENRİ PİNAULT , KERİNG