12 Ocak 2019

Keira Knightley: Annelik Fiziksel ve Duygusal Bir Maratondur

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Keira Knightley

Fotoğraf: Alo Ceballos/GC Images

"Biz annelere, daha doğrusu anneliğe yeterince kredi verilmediğini düşünüyorum. Biz kadınlar anne olduktan sonra inanılmaz bir maratondan geçiyoruz. Hem fiziksel, hem de duygusal bir maraton bu." Keira Knightley bir dergiye verdiği son röportajda anneliğin zor taraflarından böyle bahsediyor. 2015 yılında kızı Edie'yi dünyaya getiren 33 yaşındaki aktris, her zaman şanslı bir kadın olduğunu dile getiriyor. "İyi bir kariyere sahibim, çocuğuma iyi şartlarda bakabiliyorum ama yine de zorlanıyorum. İnanabiliyor musunuz?"

Anneliğin olumsuz taraflarını dile getirmesi, onu kötü bir anne yapmıyor. Aksine anne olmanın aslında nasıl zor bir görev olduğunu ve toplum tarafından daha fazla sayılması gerektiğini vurguluyor. Söylediklerinin yanlış anlaşılma ihtimalini de düşünerek ekliyor: "Çocuğumu çok seviyorum elbette. Fakat annelik hormonlarınızı alt üst eden, büsbütün değiştiren bir durum. Ve tüm bunların arasında hem ailenize, hem kariyerinize, hem de kendinize sahip çıkmak yoruyor. Gerçekten yoruyor..."

Knightley'nin anneliğe feminist bir bakış açısıyla yaklaştığı kesin. Daha önce Feminists Don't Wear Pink (Feministler Pembe Giymez) isimli, birçok makalenin yer aldığı bir kitapta annelik hakkında bir yazı kaleme alan Knightley, Cambridge Düşesi Kate Middleton'ın oğlu Prens Louis'nin doğumundan hemen sonra medyaya kusursuz bir görüntü vermesini eleştirmişti. Kate Middleton'ın 'kraliyet dayatması' sonucu, kusursuz görünmesinin bir zorunluluk olduğundan yola çıkarsak, Knightley'e katılmamak mümkün değil.

ETİKETLER: KEİRA KNİGHTLEY , EDİE , ANNELİK , ANNE