06 Mart 2019

Karl Lagerfeld'in Son Ses Kaydı

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Karl Lagerfeld

Fotoğraf: Chanel

Karl Lagerfeld nasıl olunur? Nasıl fark yaratılır? Adınız moda ve sanat tarihine nasıl altın harflerle yazılır? Aşağıdaki ses kaydının tamamını dinleyince hiçbir başarının tesadüf olmadığını anlıyorsunuz. "Kariyerime başlarken örnek alabileceğim, beni eğitebilecek hiç kimse yoktu. Bu yüzden öğretmenliğe inanmıyorum. Herkes kendisi için en doğrusunu öğreniyor, öğrenmek zorunda" diyor Lagerfeld, Chanel'in ses kaydı olarak yayınladığı son röportajda. 

İşinin hayal tasarlamak, fantazya yaratmak olduğundan bahsediyor sonra. Bu sözlerler Küba'dan New York'a dünyanın dört bir yanında koleksiyon sunan, Grand Palais'yi her sezon farklı bir hikaye üssüne çeviren bir dahinin ağzından çıkınca yüzde yüz inandırıcı ve sahici tınlıyor, çünkü yaptıkları ortada.

Chanel'in 3.55 isimli podcast serisi kapsamında, Métier Class by CHANEL başlığı altında yayınlanan röportaj geçtiğimiz yılın sonlarında New York'ta, Pre-Fall 2019 koleksiyonundan hemen sonra kaydedilmiş. Monocle dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Tyler Brûlé'nin sorularını yanıtlayan Lagerfeld'in aramızdan ayrılmadan önceki en kapsamlı son röportajı, son ses kaydı bu. 

ETİKETLER: CHANEL , KARL LAGERFELD , RÖPORTAJ