06 Ekim 2014

Karl Lagerfeld, Apple Watch'u Deniyor

YAZI: SUZY MENKES

Karl Lagerfeld, Apple’dan Jonathan Ive ve tasarımcı Marc Newson’ın arasında otururken “Özellikle bunu beğendim çünkü siyah, ve ben sadece siyah renk saat takarım.” diyor.
 
 
Saat sabah 10’du, yani tam da Karl’ın Chanel defilesinin başlaması gereken saat.
Apple son projesi olan bu çok yönlü dijital saati bir moda objesi haline getirdi. Bu yüzden, Kaliforniyalı Apple’ın saat sunumunun moda dünyası tarafından kucaklanmasından daha büyük bir onaylanma olamaz. Saat, Paris’teki ünlü bir konsept mağazası olan Colette’in vitrinlerinde 24 saat boyunca sergilendi. 
 
 
Son üç yıldır bu proje üzerinde çalışmakta olan Jony Ive “Saat çok kişiseldir ve teknoloji de artık hayatımızın bir parçası.” dedi. 
 
 
Saatin modern tasarımına katkıda bulunmuş Marc Newson İphone’larla senkronize saatlerin olduğu Colette vitrinine bakıyor ve “Bu artık yeni standart. 7 yaşında bir kızım var ve saatin ne olduğunu bile bilmiyor.” diyor.
 
 
Colette’in vitrinlerindeki Apple Watch’lara bakan Marc Newson.
 
Önceden Paris’teki Yves Saint Laurent’in CEO’su olan Paul Deneve şimdi Apple özel projeler bölümünün başkan yardımcısı olarak çalışıyor. Onun varlığı, yüksek teknolojinin yüksek modayla olan birlikteliğinin bir kanıtıydı.
Moda dünyasının en güçlü ismi Anna Wintour da oradaydı. Onun rolü de saatlere bakmak, Karl’ı Colette’e getirip defileye geri götürmekti.
 
 
İlk çıktığında iPad’i kucakla karşılayan Colette’in kreatif direktörü Sarah Andelman, gelecek seneye satışa çıkacak olan Apple Watch için kaç tane potansiyel müşterinin isimlerini yazdırdığını görmeyi bekliyor. 
 
Sarah Andelman, Karl Lagerfeld, Anna Wintour, Jony Ive ve Marc Newson
 
“Colette l’air du temps’le alakalı, yani zamanın ruhunu yakalamak.” diyor Sarah, “Bu bizim moda yaşantımızın da bir parçası olacak.”
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu 

ETİKETLER: SUZY MENKES , KARL LAGERFELD , ANNA WİNTOUR , SARAH ANDELMAN