28 Nisan 2010

Jonathan Saunders

İngiltere'nin uluslararası imzası Jonathan Saunders, Beefeater Gin Forever London Collection by Zeynep Tosun projesiyle modaya hangi çerçeveden baktıklarını Vogue Türkiye'nin Mayıs sayısında anlattı.

 

 

Zeynep'le işbirliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bence iş birlikleri her zaman ilgi çekici ve her zaman geliştirici. Ben sanatçı değil, tasarımcıyım. Bizler moda dünyasına ait kişileriz. Yaptığımız işlerin bir düzeni, programı, bitirmemiz gereken bir tarih sıralaması, kıstaslarımız var. Zeynep'le olan dayanışma, bana bu işteki ilk yıllarımı hatırlatıyor. Markamı ilk oluşturmaya çalıştığım zamanları düşündürüyor.

 

Moda ve Londra. Bu ikili arasındaki flört için neler diyeceksiniz?

Bence Londra stilini şekillendiren itici güç caddeden, gençlik kültüründe geliyor. Sokakta gördüğünüz gençlerin kendine has bir duruşu var.  Tasarımcılar hayatın içinden. Bu bir zincir halkası gibi birbirine bağlı aslında. Vivienne Westwood'a, John Galliano'ya bakın. Onlar arkadaşlarından ilham aldılar.

 

Peki genç tasarımcılar?

Londra'nın genç tasarımcıları artık büyük markalarla rekabet içinde. Bence Londra moda açısından son 3-4 yıldır en iyi zamanını yaşıyor. Londra'nın yerel markaları ve genç tasarımcılarının ürünlerini, dünyanın her yerinde, en iyi butiklerde bulabiliyorsunuz. Çünkü insanlar büyük marka etiketlerinden başka, orijinal bir şeyler giymek, farklı görünmek istiyor.

 

Genç tasarımcı demişken, Zeynep'le ilgili proje nasıl ilerliyor?

Zeynep'in eskiz defteri üzerinden gittik. Koleksiyon gerçekten harika görünüyor. Giysilerin kendine ait bir karakteri var ki, bu yaratması zor şeylerden biri. Couture yakın parçalara eğilimi dikkatimi çekti. Ancak işin en güzel yanı, Londra'ya bir yabancının gözünden bakmamı sağlaması. Zeynep buralı değil. Londra'da yaşamamış. Dolayısıyla ortaya onun perspektifinden Londra'yı ve anlattığı ve bunu kendi moda anlayışıyla harmanlayarak sunduğu bir koleksiyon çıkıyor.  

 

Foto Galeri için tıklayın.

 

 

-Zeynep Yapar

 

İlgili Başlıklar