12 Mayıs 2011

John Galliano'ya ne olacak?

GÜNCELLEME:

John Galliano, 22 Haziran'da hakkında açılan kamu davası nedeniyle Yüksek Mahkeme tarafından Paris'te yargılanacak. Geraldine Bloch, Philippe Virgitti ve Fathia Oumeddour'un davacı olduğu duruşmada Galliano'yu yeni avukatı Aurélien Hamelle temsil ediyor.

Tasarımcı, söz konusu hakaretleri 8 Ekim 2010'da ve 24 Şubat 2011'de gerçekleştirmişti.

Galliano'nun da yargılandığı, bu tarz ırkçı söylemler ve hakaret içeren davalara örnek teşkil eden daha önceki kararlarda altı aya kadar hapis ve 22.000 Euro para cezası veya toplam 31.271 Euro para cezası veriliyor.

Son olarak geçtğimiz hafta İngiliz tasarımcının avukatı ve temsilcisi Stephane Zerbib görevinden ayrılmıştı. Zerbib'in ayrılma nedeni olarak 'şirket içinde belirgin şekilde gözlenmeye başlayan bazı finansal düzensizliklerin keşfedilmesi' gösterildi.

John Galliano, yasal süreçlerde Parisli avukatlık firması Metzner Associés üyelerinden Aurélien Hamelle tarafından temsil edilecek.

GEÇEN KISMIN ÖZETİ:

John Galliano, son dönemdeki gelişmelerin ardından kendi imza markasının yönetim kurulu tarafından görevinden alındı. John Galliano markasının %91 hissesinin sahibi olan Christian Dior grubu, tasarımların kendi iç bünyelerindeki ekiple süreceğini belirtti.

Yönetim kurulu, John Galliano markasındaki hisselerin satışı veya devri ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Christian Dior modaevinden yapılan açıklamada John Galliano'nun kreatif direktörlük görevine son verildi. Sidney Toledano'nun yaptığı açıklamada yayınlanan video ile birlikte olayın söylenti olmaktan öteye geçtiğinin altı çizildi.

Miss Dior Cherie parfümlerinin yüzü olan Natalie Portman da Galliano'nun sözlerini şok edici bularak kınadığını belirtti ve bir daha hiçbir projesinde yer almayacağını açıkladı.

John Galliano'nun pazar günü yapacağı kendi imza markasının 2011-2012 Sonbahar/Kış koleksiyonunda çıkıp selama çıkmayacağı ise merak konusu. Fakat ekibi defilenin gerçekleşmesi için sonuna kadar çalışacağını beyan etmiş.


 

25.02.2011

John Galliano, geçtiğimiz gün Paris'te bir cafe'de bir çiftle yaşadığı ırkçılık tartışması sonucu olayın polise taşınmasıyla gündemi meşgul etmişti. Bugün Dior'un CEO'su ve başkanı Sidney Toledano'dan bir açıklama geldi. Toledano, yaşanan olayın içeriğiyle ilgili olarak Galliano'nun Couturier sıfatıyla yeni bir koleksiyon hazırlamasını askıya aldığını belirtti. Polis kayıtları çıkana kadar tam bir karar verilmeyeceğini söyleyen Toledano, ırkçılık konusunda da hiçbir tolerans gösterilemeyeceğini belirtti.

Yapılan açıklamada Galliano'nun Dior'un hazır giyim koleksiyonlarının kreatif direktörlüğü konusuna değinilmedi. Paris Moda Haftası kapsamında 4 Mart'ta Dior, 6 Mart'ta ise kendi imza markası John Galliano defilesi için hazırlıklarını sürdüren Galliano, sorgusu alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. 

ETİKETLER: SİDNEY TOLEDANO , JOHN GALLİANO , DİOR