26 Şubat 2019

Jacquemus Sonbahar/Kış 2019-20 Defilesine Neler Yaşandı?

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Jacquemus

Defilesini ister Fransız Rivierası'nda sunsun, ister Paris'in tam göbeğinde, Jacquemus nereye giderse gitsin çocukluğunu, annesini ve Güney Fransa'daki minik kasabasını da yanında götürüyor. Deniz, kum ve güneş üçlüsüyle büyümüş biri olarak kışı hiç sevmiyor haliyle. Sonbahar/Kış 2019-20 sezonunun tanıtıldığı Paris Moda Haftası'nda ılık bir yaz akşamından kalma parçalar sunması da bu yüzden.

Jacquemus

Fotoğraf: Instagram/@jacquemus

Şaşırtıcı fakat Milano'daki güneş Paris'te de etkisini gösteriyor. Akşam gerçekleşen defile için çoğu davetli ceket bile giymiyor. Hava o kadar ılımlı. Son birkaç sezondur inanılmaz rağbet gören Jacquemus defilesinin düzenlendiği Avenue de la Porte de la Vilette'e geldiğimde kuyruklar karşılıyor beni. Kalabalıktan dolayı yarım saatlik bir gecikmeyle mekana girmeye başlıyoruz. Sağ tarafta bir çiçekci, hemen yanında bir ekmek fırını, solunda manav ve manavın yanında bir ev... Rengarank görünen defile alanı, bizi Jacquemus'ün hatıralarına ışınlıyor. Yarattığı his sıcacık ve tebessüm dolu...

Jacquemus

Fotoğraf: Instagram/@jacquemus

Çok geçmeden çalan müzikle birlikte modeller podyumda beliriyor. Ortada ne kalın kumaşlar var, ne paltolar ne de kazaklar. Jacquemus iklimi her daim yaz. 'La Collectionneuse' adı verilen koleksiyon ismi gibi bir koleksiyonerin biriktirdiklerini anlatıyor. Biriktirilenlerin arasında mandalinalar kadar her arzu nesnesine dönüşmeye müsait çantalar da dikkat çekiyor. Maviler, pembeler, sarılar hatta turuncular... Neredeyse tüm parçalar rengarenk. Siyah ve beyaz nadiren çıkıyor karşımızda.

Defile sonrası davetlilerin bir kısmını kuliste ağırlayan Simon Porte Jacquemus "Bir tasarımcı olarak yalnızca anılardan ve duygulardan ibaret değilim, tasarımlarımda daha fazlası var!" diyor. Haklı, çünkü o kadınlara kendilerini iyi ve özgür hissettirecek tasarımlar vaat ediyor.  

ETİKETLER: JACQUEMUS , SİMON PORTE JACQUEMUS , PARİS , PARİS MODA HAFTASI , 2019-20 SONBAHAR/KIŞ