02 Temmuz 2014

İtalya’nın Başbakanı İtalyan Modasını Destekliyor

YAZI: SUZY MENKES

 
Suzy Menkes Floransa’da o dönemin belediye başkanı ve bugünün başbakanı olan Matteo Renzi’den Fiorino d'Oro’sunu alırken, Ocak 2013.
 
 
Matteo Renzi ile ilk defa karşılaştığımda o henüz Floransa’nın belediye başkanıydı ve bana çok gururlandığım bir ödül vermişti.
 
Fiorino d'Oro, şehrin kültür ve sanat aktivitelerine olan katkılardan dolayı verilen küçük bir altın para. Her ne kadar bir moda yazarı olarak sanat dünyasına major katkı sağlayan biri olduğumu iddia etmesem de, bu ödülü aldığım Floransa’daki Palazzo Vecchio’da unutulmaz ve duygu yüklü anlar yaşamıştım.
 
 
Renzi, Pitti Immagine Uomo’nun açılış seremonisinde konuşurken.
(@Studio Nonamephoto)
 
Geçtiğimiz hafta kendimi bu tarihi binanın arkasında, artık başbakan olan Matteo Renzi ile konuşurken buldum. Bu defa Giorgio Vasari’nin savaşı anlatan tablosunun da bulunduğu Sala dei Cinquecento’daydık. Yeni belediye başkanı Dario Nardella da olmak üzere, finans sektörünün ve şehrin diğer önde gelen isimlerinin dolup taştığı salonda Floransa’nın modası kutlanıyordu.
 
 
Floransa’nın yeni belediye başkanı Dario Nardelle açılış konuşmasını yaparken.
(@Studio Nonamephoto)
 
Başbakan olmak Matteo Renzi’yi hiç değiştirmemişe benziyor. Hala çok tutkulu, coşkulu ve sesli bir şekilde İtalya’daki moda sektörü hakkında konuşuyordu. Hem de maddi göstergelere değinmeksizin. Siyaset dünyasında genel olarak pek de ciddiye alınmayan bu sektör için oldukça ilgili gözüküyordu.
 
İtalya’nın üretim geleneklerini koruyan Avrupa’daki tek ülke olduğundan bahseden başbakan, göstermelik ve yapmacık bir saygıdan çok daha fazlasını hissettirdi. Konuşmasında ayrıca tüm sektörün tekrar canlandırılması konusuna da değindi.
 
 
Floransa’daki Palazzo Vecchio’daki tarihi Sala dei Cinquecento.
(@Studio Nonamephoto)
 
“Daha en güzel sayfaları yazmadık” dedi ve ekledi “Sınırlarımızın ötesinde, İtalya ve İtalyan stili yaşam için müthiş bir arzu var. Bu değerlerimizi hafife alıyoruz. Moda da ekonomimizin merkezinde yer almalı.” 
 
Hükümetin Pitti Imagine için yaptığı 1.6 milyon Euro’luk yatırım oldukça pozitif bir başlangıç. Ve pek çok konuşmacıya göre tüm sektörlerdeki çıkışla birlikte moda sektöründeki kötü günler de geride kaldı. Üstelik bu olumlu gelişme, Çinli rakipler ile başı dertte olan tekstil sektörünü de kapsıyor.
 
 
 
Çeviri: Ayça Demirhan

İlgili Başlıklar