06 Kasım 2014

İmparator Valentino'nun Masası

YAZI: SUZY MENKES

Bir kütüphane dolusu kitabın bütün duvarı kapladığı Londra’daki büyük proje odasında, tasarımcı Valentino’yla beraberim. İçeride koşturan pug cinsi köpeklerine bakarak “Umarım onların da bir masası vardır” diye şaka yapıyorum. Valentino’nun yeni çıkan At the Emperor’s Table (İmparatorun Masasında) adlı kitabı hakkında konuşuyoruz. Bu kitap, domateslerden nasıl taç yaprak şekilleri verilebileceğini, keçi peynirli tartın nasıl süslenebileceğini göstermekle beraber aynı zamanda onların sunumunun konuklara nasıl yapılacağını da anlatıyor.
 
 
 
Hem de nasıl! Valentino’nun farklı evlerindeki masalarını paha biçilemez Rus İmparatorluk porselenleri ve kar beyazı kuğulu tabaklar süslüyor.
 
Ancak, hangi porselenin Gstaad’taki İsviçre dağ evi için, hangisinin New York’taki arada sırada kullanılan apartman dairesi için veya Capri’ye doğru yolan çıkan bir tekne için uygun olduğunu tartışmaya geçmeden önce Valentino pug’ının besin ihtiyaçlarıyla ilgili sorumu son derece ciddi bir surat ifadesiyle yanıtlamaya koyuluyor. (Sanırım köpeklerinden ismi Maud olan hakkında konuşuyordu.)
 
Beni bitişikteki yan odaya götürdüğünde yanan şöminenin önündeki küçük masayı görüyorum. Doğadan ilham alınarak tasarlanmış heykelleri göstererek “Bunlar Lalanne’nin.” diyor. “Ve şuradaki yemişler de köpekler için.” diyor.
 
Valentino’nun masasında konuk olma onurunu tattım, özellikle de Paris dışındaki şatosu Wideville’de. Hayalimde orayı gül bahçesiyle, gözün görebileceği en uzak mesafeye kadar uzanan lavanta tarlasıyla ve uzun bir patikanın ardında ulaşılan mağarasıyla hatırlıyorum.
 
Terasında couture defilesi sonrasındaki kutlamaya katılarak uzun masalardaki yemeklerinden tattım. Daha özel yemek davetlerinde beni, mecazi olarak, tasarımcının TM Blue One yatına taşıyan mavi renkteki Qianlong porselenlerinde yemekler tattım.
 
Ama oturup konuşmaya başladığımız bugüne değin Valentino’nun tabak, bardak, gümüş tuzluk koleksiyonu tutkusundan ve onları doğru çiçeklerle ve peçetelerle sunmasından duyduğu hazdan haberim yoktu.
 
“Pembe ve mavi peçeteleri her zaman sevmişimdir ve elbette beyaz olanları, ama beyaz daha çok ziyafet verildiği zamanlarda uygun, daha resmi bir havası var.” diyor.
 
 
Eğer Valentino’nun Londra’daki mavi yemek odasına seçtiği porselenlerine veya yatına seçtiği Staffordshire porselenine koleksiyonları kadar özen gösterdiğini öne sürerseniz, usta tasarımcı buna katılır.
 
“4 sene öncesine kadar yaptıklarımla şimdi yaptıklarımı bu kitap için bir araya getirdim aslında. Bir tabağın tasarımı, çiçekli fırfırlı ve kurdeleli güzel bi gece elbisesi tasarlamaktan daha farklı değil. Yemek masasının sade ve klasik kalmasını önlemek için üzerine konulacak farklı bir şeyler buluyorum" diyor.
 
 
Maison Assouline tarafından yayınlanan, Oberto Gili tarafından fotoğraflanmış ve André Leon Talley tarafından bir giriş yazısına sahip bu kitap son derece zengin öğelere sahip.
 
Kahve sehpasına dekorasyon olarak konulacak türden bir kitap değil bu. Daha çok, bir bardak şampanyayla okunacak türden bir kitap. Kitabı alıp mutfaktaki tezgahın üzerine yayarak Torta caprese (“300 gram bitter çikolatayı…”) tarifini denemeyi isteyebilirsiniz, ancak tarifin fotoğrafını akıllı telefonunuzla çekip kitabı hiç mutfağa götürmeseniz daha akıllıca olabilir.
 
Valentino onunla bütün dünyayı dolaşan şefi Jonathan Surin’i ve sürekli gülümseyen, Valentino’nun damak zevkini ondan bile iyi bilen kasabı Michael Kelly’i samimi bir şekilde övüyor.
 
 
Valentino, şekeri bırakarak alternatifi xylitol’e yönelmiş. Ayrıca, patates ve Turbot Timbale tarifi ne kaar karmaşık olursa olsun, Meissen porselen takımlarının ağırlığıyla kıyaslanamaz bile.
 
Martine ve Prosper Assouline,  kitap tanıtmını Londra Piccadily’de açtıkları ilk amiral mağazanın açılışıyla beraber yapma fırsatını buldular.
 
 
Kutlamaya, Valentino’nun “en yakın arkadaşım” diye tarif ettiği Giancarlo Giammetti ve böyle bir kitap yayınlama fikrini sunan Carlos Souza da katıldı. Carlos’un Capri’den Rio’ya kadar güzel mekan, restoran, sahil ve moda mağazası önerilini içeren “Carlos’s Places” adında bir kitabı da bulunuyor.
 
Fotoğraf hakkı: Getty
 
Hugh Grant, Anne Hathaway ve Kylie Minogue da etkinliğe katılarak biraz “ünlü enerjisi” de eklediler.
 
Ancak bu kitap özellikle de tatil sezonundan önce çok iyi satacak. İmparator’un masasına oturma ve hayal kurma şansı…

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: VALENTİNO