12 Nisan 2012

İmkansız Konuşmalar

New York Metropolitan Sanat Müzesi'ndeki Kostüm Enstitüsü'nün bu yıl gerçekleştireceği serginin teması Schiaparelli ve Prada: İmkansız Konuşmalar. Serginin gelenekselleşen ve bir kıyafet şölenine dönüşen gala gecesi, müzenin onursal başkanı Jeff Bezos, aktris Carey Mulligan, Miuccia Prada, Anna Wintour, yönetmen/yazar/prodüktör ve serginin yaratıcı danışmanı Baz Luhrmann ile prodüksiyon tasarımcısı Nathan Crowley'nin katkılarıyla 7 Mayıs'ta gerçekleşecek.

 

Farklı dönemde yaşayan iki İtalyan tasarımcı arasında hayranlık uyandırıcı ilişkilendirmeleri kuran serginin ilham kaynağı Miguel Covarrubias'ın 30'lu yıllarda Vanity Fair için yapmış olduğu İmkansız Röportajlar isimli çalışması. Serginin küratörleri Harold Koda ve Andrew Bolton'ın kurguladığı iki tasarımcı arasındaki bu ilişkiler, sanat ve moda arasındaki duruşları ve dönemsel koşulları açısından arşiv niteliğindeki görsellerle destekleniyor.

Sergide Schiaparelli ve Prada'nın Luhrmann tarafından kurgulanmış simülasyon konuşmaları yer alıyor. Bu konuşmalarda her ikisi de aynı konulara olan farklı yaklaşımlarını dile getiriyorlar. Küratör Harold Koda sergiyle ilgili, "Elsa Schiaparelli ve Miuccia Prada'yı kurgulamak, geçmişin bugünü nasıl aydınlattığını ve bugünün geçmişi nasıl yaşadığını ortaya koyuyor," diyor. Andrew Bolton ise, "Çağdaş nosyonlara sahip iki kadının zevk, güzellik ve ışıltıyı nasıl faklı iki yönden değerlendirerek kadınlara yansıttığını görmek heyecan verici," diye ekliyor.

 

Sergide Elsa Schiaparelli'ye (1890–1973) ait 20'li yıllardan 50'lere kadar geçen süreçte hazırlanmış 90 tasarım ve 30 aksesuar bulunuyor. Miuccia Prada ise 80'li yıllardan günümüze gelen çalışmalarıyla sergide yer alıyor. Sergideki eserlerin bir bölümü Kostüm Enstitüsü'nün ve Prada'nın arşivlerinden çıkarılarak hazırlanmış. Ayrıca özel koleksiyonlardan çıkan parçalar ve kişisel eşyalar da sergiyi destekleyen parçalardan.

 

Moulin Rouge, Avustralya, Romeo+Juliet ve son olarak The Great Gatsby gibi filmlere imza atan Baz Luhrmann, enstitüde daha önce gerçekleşmiş olan Süperkahramanlar: Moda ve Fantezi (2008) ile Amerikan Kadını: Ulusal Kimliği Modalaştırmak (2010) isimli sergilerin de danışmanlığını üstlenmişti. Bu sergideki tüm cansız mankenler ve maskeler çağdaş sanatçı Guido tarafından tasarlanmış.

Judith Thurman'ın önsözünü yazdığı, Andrew Bolton ve Harold Koda kurguladığı sergiye ait bir kitap da sergiyle eşzamanlı olarak satışa çıkacak. 308 sayfalık katalogda 200'den fazla yeni ve vintage fotoğraf bulunuyor. Kitabın satış fiyatı 45 Dolar olarak belirlenmiş.

Schiaparelli ve Prada: İmkansız Konuşmalar sergisi, 10 Mayıs-19 Ağustos tarihleri arasında gezilebilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Dünden bugüne Prada çizgisini görmek ister misiniz?


Foto Galeri için tıklayın.

ETİKETLER: MET COSTUME GALA , ANNA WİNTOUR , MİUCCİA PRADA , ELSA SCHİAPARELLİ , BAZ LUHRMANN