13 Temmuz 2010

Holli Rogers

Defile defile, şehir şehir gezip en ünlü markalardan alışveriş yapıyorlar, çünkü işleri bu. Biz kendimiz için alıyoruz; onlar bizim için. Net-a-Porter.com'un Satın Alma Direktörü Holli Rogers ile mesleğin inceliklerini konuştuk.

 

İş nedeniyle seyahat etmek yorucu mu?

Beni hayran bırakan pek çok yer görüyorum ve ona ilham veren pek çok insanla tanışıyorum. Bunun için şikayetçi değilim. Üstelik bu sayede bavul toplama konusunda usta oldum ve hiç de kolay olmayan hafif bavul yapma becerisini edindim.

 

Peki tam olarak nelerle uğraşıyorsunuz?

Görevim net-a-porter.com'um satın alma tercihlerini geliştirmek ve tüm satın alma ekibini denetlemek. Bir satın alıcının işinin büyük kısmı –herkes bilmese de– dahili iletişimle ilgili. Bütün modacıları, ürünleri ve trendleri takip ettiklerinden emin olmak için şirketin ticari satış, editoryal ve pazarlama gibi diğer kısımlarıyla da ilgileniyorum. İyi bir satın almacı olmak için müşterinizin ne istediğine ve neye ihtiyacı olduğuna dair doğuştan gelen sezgilerinizin olması lazım. Bu sezgilerinize güvenmeli ve bir sonraki büyük trendi tahmin edebilmelisiniz.

 

Net-a-porter için ürün seçerken kıstaslarınız neler?

Sitede kısıtlı marka ve koleksiyonlara yer verdiğimiz için her sezon ne alacağımızı seçmek oldukça zor. Sürekli müşterilerimize danışarak, ne alacağımızı planlarken onların isteklerini aklımıza yazarak bunun üstesinden geliyoruz. Müşterilerimizin gardıroplarında görmek isteyecekleri parçalar sunduğumuzdan emin olmanın en iyi yolu bu.

 

Sitede sonbahar öncesi koleksiyonlardan neler öne çıkıyor olacak?

Pre-fall koleksiyonları için bol bol deri ve dantelin yanı sıra, Stella McCartney ve Gucci'den duru hatları olan elegan kesimleri önereceğiz.

 

-Zeynep Yapar

İlgili Başlıklar