09 Temmuz 2018

Hermes Zincirlerini Kırıyor

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

Hermes

Gaïté Lyrique tiyatrosunda, loş ışık altında dans eden bir çift. Yavaş ve birlikte hareket ediyorlar, sonrasında ise birbirine kenetlenen kolları ve bedenleri devreye giriyor. Ardından mücevherlerle donatılmış balerinler çifte katılarak bir insan zinciri oluşturuyor. Aslında tüm bunlar, tasarımcı Pierre Hardy'nin yeni Hermès mücevher koleksiyonu Enchaînements Libres'in büyüleyici gösterisinin bir parçası.

Hermes

Hardy, Enchaînements Libres  için, "Koleksiyon hakkındaki ilk düşüncem çok basit ve temel değerler üzerineydi. Zincire dikkat çekmek istedim. Çünkü herkesin hayatında bir zincir var bu yüzden, herkesin bunu rahatlıkla anlayacağını düşündüm. Ve mümkün olduğu kadar orijinal şeklinden uzaklaşmak istedim” diyor.

Pierre Hardy'nin de belirttiği gibi, bir zincir diğer bir zincirin peşinde koşuyor ve onun amacı, zincirleri yeni dramatik biçimlere dönüştürmek ve manipüle etmek… Bunun için yuvarlak ve dikdörtgen biçimleri birbirine karıştırmak suretiyle, halka bağlantılar ile oyunlar oynayarak bu tekrarlamayı bozuyor.

Hermes

“Zincirin tekrarını kırmaya çalıştım. Çünkü zincirin hem iliştirilmesi hem de serbest bırakılması için nasıl kullanılabileceğiyle ilgileniyordum’’ diyor Hardy ve “Eskiden dansçıydım” diye devam ediyor, "Dans beni harekete geçiriyor. Bence vücutta hissedilen en güçlü sanat. Ve mücevherler en iyi vücutta görülür" diyor. Materyalleri ve takıya hayat veren elmasları sevdiğini belirten Hardy tasarımlarında asla tek bir taş kullanmıyor. 

Tüm bu çılgın couture programının ortasında konumlanan koleksiyon tanıtımı, düşündürücü bir hareket vahası yaratan bir marifet göstersi şeklinde yorumlanıyor.

ETİKETLER: HERMES , PİERRE HARDY , MÜCEVHER