07 Ekim 2015

Hayallerin Havaalanı

YAZI: SUZY MENKES

 15-10/07/suzy-menkes-chanel.jpg

Fotoğraf: Indigital

Ne iyi zamanlama! Tam da iş kayıplarını protesto eden Air France çalışanları şirketin yöneticilerine bir toplantı girişinde saldırıp, gömleklerini parçalamışken, "Chanel Havayolları" teması isabetli oldu!  

15-10/07/suzy-menkes-chanel-2016-ilkbahar-yaz.jpg

Defilede, "Chanel Airlines"ın bulunduğu bir havaalanı seti yaratıldı.

Fotoğraf: Suzy Menkes Instagram

Protestolar ve gecikmelerle geçen kaotik modern havayollarının, Paris'teki Grand Palais'le nasıl tezat oluşturduğunu hayal edebilirsiniz! Grand Palais'teki Chanel seti tam da hayallerimizin havaalanıydı, check-in için sıra beklemek yok! Ayrıca şık üniformalı çalışanlar, son derece iyi terziliğe sahip kıyafetleri içindeki yolcuları karşılıyordu. Seksi pilotlar tekerlekli bavullarını ittirerek ilerliyor, ardından gümüş tabanlı şeffaf plastik çizmeleriyle yolcular onları izliyordu.  

Başlangıçtaki kıyafetlerde iki C'li ünlü Chanel logolarından yoktu. Havayolu "çalışanları", gerçek hosteslerin hiç giymediği türden renkli ekoseli pantolonlar ve etek-ceket takımları giyiyordu. Daha sonra  son derece modern ve şık giyimli "yolcular" ancak rüyalarınızda görebileceğiniz şekilde arka arkaya gelmeye başladılar. 

15-10/07/chanel-suzy-menkes-ilkbahar-yaz.jpg


Karl, herkesi yolculukta şıklığa davet etti.

Fotoğraf: Suzy Menkes Instagram

"Yolculukta bile olsa özensizlik kabul edilemez, ben de olması gerekeni gösterdim. Chanel Havayolları, herkes için özel jet şıklığını sunuyor!" diyor Karl.  

15-10/07/chanel-suzy-menkes-ilkbahar-yaz-karl-lagerfeld.jpg

Pantolon üzerine giyilen "akışkan" elbiseler, koleksiyonun en dikkat çekici parçalarıydı.

Fotoğraf: Suzy Menkes Instagram

"Sadece kıvrımlara odaklandım," diyor ve devam ediyor, "Örgü yok, kurdele yok, kamelyalar yok, mücevher yok, ama yine de Chanel olduğu belli. Fikirsizlik de bir fikirdir." 

Fikirsizlik mi! Ama koleksiyon fikirlerle dolup taşıyordu? Gözlerimiz, sanki uçakların piste inişini izler gibi kıyafetlerin üzerinde hayranlıkla geziniyordu. Önce ters çevrilmiş şapkalara bakıyorduk, sonra aşağı doğru dokuma desenli takıma, en son da gümüş rengi ayakkabılara ve tekerlekli bavula çeviriyorduk gözlerimizi. Düğmeler hilal şeklinde Ay'a benziyordu, gözlerde ise yansıtıcı gözlükler vardı ve sweater'lar kırmızı, beyaz,mavi renklerinde kakma örgüdendi.  

15-10/07/chanel-2016-suzy-menkes-karl-lagerfeld.jpg

Fotoğraf: Indigital

Karl defilenin sonunda yanına Cara Delevingne ve 7 yaşındaki vaftiz oğlu Hudson Kroenig'i alarak alkışlar için selam verdiğinde, sanki check-in'den kalkışa dek süren bir moda yolculuğu seyretmiştik.   

15-10/07/chanel-suzy-menkes-karl-lagerfeld.jpg

Karl, Cara Delevingne ve vaftiz oğlu Hudson Kroenig'le beraber podyumu terkederken.

Fotoğraf: Suzy Menkes Instagram

Sahnede büyük bir uçuş bilgisi ekranı önceki Chanel Cruise ve Métier's d'Art defilelerinin Seoul'den Salzburg'a kadar süren küresel seyahatini gösterirken, kıyafetlerin genel olarak verdiği hava nasıldı peki? 

Kıyafetlerin ağır terziliği onları fazlasıyla "olgun" gösteriyordu, bunu en nazik biçimde böyle ifade edebiliriz sanıyorum. Diğerleri ise o kadar fazla desene sahipti ki yine bir uçak üniformasına farklı bir yorum mu katılmıştı yoksa farklı parçalardan bir harman mı oluşturmak istenmişti anlamak zordu.   

Defile, pasaport kontorolü için oradan oraya koşturmak kadar kaotik bir hal almışken, Lagerfeld  kot takımlarını ortaya çıkardı. Son derece iyi terziliğe sahip ve kusursuzdular ayrıca bu 2016 ilkbahar/yaz sezonunda gördüğümüz en ikna edici şehir görünümlerinden biriydi.  

15-10/07/suzy-menkes-karl-lagerfeld-chanel.jpg

Fotoğraf: Indigital

Bu eğlenceli ve yerli yerinde Chanel defilesinin tek sorunu, hikayenin sadece bir kısmını anlatmış olmasıydı. Chanel stüdyolarını ziyaret edip kıyafetlerin bazılarına yakından bakma fırsatım oldu. Kıyafetlerin kumaşına ve yapısına dair yaptığım her tahmin yanlış çıktı. Tüvit zannettiğim bir kumaş, el örgüsü çıktı; Kırmızı, beyaz ve mavi renklerdeki klasik bir takım, el örgüsü gibi gözüküyordu ama sonradan öğrendim ki örgünün fotoğrafı çekilmiş, plastik bir materyale baskısı yapılmış ve kıyafetlerde örgünün bu "dijital" versiyonu kullanılmış. Çılgınlık! Kısacası, kumaşlara ve materyallere dair daha fazla açıklama yapılabilirdi.  

15-10/07/chanel-karl-suzy-menkes-lagerfeld.jpg

Fotoğraf: Indigital

Chanel'in  Métiers d'Art defilelerinde işçiliğe ne kadar önem verdiğini ve onu korumak için ne denli çaba harcadığını biliyoruz, acaba izleyicilere bu defilenin işçiliğini anlatan bir Dropbox linki gönderilmişti de ben mi kaçırmıştım? Eğer gönderilmediyse bile evlerine dönmek için havaalanında bekleyen moda tutkunlarına bu tür bir şey göndermek çok etkileyici olabilirdi.  

Chanel 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

 

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , KARL LAGERFELD , CHANEL , CARA DELEVİNGNE