19 Şubat 2016

Havalı Olmanın Peşinde Bir Varoluş Krizi

YAZI: SUZY MENKES

Hood-by-Air-Suzy-Menkes-Vogue

Hood by Air 

Fotoğraf: Indigital 

Dikkat çekmek, "uyumsuz" modanın özü haline geldi. Havalı olmak için; çıplak teninizi göstermeniz, cinsiyet rollerine karşı çıkar şekilde giyinmeniz ve hatta cross dressinge* başvurmanız gerekiyor.  

Öyle mi sahiden? Bu gerçekten modern bir tavır mı? 

HOOD BY AIR 

New York Moda Haftası'nda varoluşsal bir kriz hissediyorum. Eskiden yerleşik düşüncelere meydan okuyan tavırlar yeniyken, şimdi esnememiz geliyor. Bir erkeğin podyumda yüksek topuklu ayakkabılarla yürümesinin modası geçti artık. Ama onun dışında plastik ve kürkten kabanlar, çuval gibi kıyafetler ve ara sıra gözüken çıplak ten, podyuma büyük bir enerji getirmişti. 

PUBLIC SCHOOL 

Sonra bir de Public School'un hazırladığı podyum seti var, size kendinizi bir sanatçının galerisindeymişsiniz ve etrafınızdaki at heykelleri de onun yaptığı eserlermiş gibi hissettiriyor.  

Kıyafetler, zamanın modern tasarım anlayışına uygun. Geniş çingene pembesi kabanla başlayan defile, çok katmanlı bol sweater'larla devam ediyor ve daha sonra yerini büyük motosiklet ceketlerine bırakıyor. Bütün kıyafetlere tokalı ağır botlar eklenerek devamlılık sağlanmış.  

Hood-by-Air-Suzy-Menkes-Vogue

Public School 

Fotoğraf: Indigital 

DION LEE 

Peki, bugünün havalı tanımı tam olarak ne? Bazen, minicik bir öğe bile kıyafetlere çok şey katabilir. Örneğin Dion Lee'nin vücudun tam orta noktasına eklediği metalik halkalar, modada geometri oluşturmanın akıllıca bir yöntemiydi. Koleksiyonda başka türlü küçük metalik süslemeler görebilmek de mümkündü ve hiçbiri öylesine yerleştirilmiş gibi durmuyordu. Aksine her parçanın ve süslemenin özel bir amacı varmış gibiydi.  

Hood-by-Air-Suzy-Menkes-Vogue

Dion Lee 

Fotoğraf: Indigital 

3.1 PHILLIP LIM 

Kıpkırmızı bir ışık altında gösterilen 3.1 Phillip Lim  koleksiyonunun modern gözükmesi için fazla çabalanmış. Sportif olması gereken kıyafetlerde bu kadar drama yaratmak neden? Askeri haki, yeşil ve toprak tonları zaten genel atmosferi oluşturmuş. Japon kimonolarından öğeler, günlük kıyafetlere çok yakışmış. Ayrı ayrı baktığımızda mükemmel tasarlanmış parçalar görüyoruz. Fakat bir araya getirilince, burnu fazla havada olan bir koleksiyon ortaya çıkmış.  

Hood-by-Air-Suzy-Menkes-Vogue

3.1 Phillip Lim 

Fotoğraf: Indigital 

PRABAL GURUNG 

Prabal Gurung, sofistike bir görünüm yaratmaya çalışmış ama kabanlarda bol kesimlerden ve elbiselerde yapraklı desenlerden vazgeçmemiş. Defile notlarında tasarımcının, Henri Rousseau'nun "Woman Walking in an Exotic Forest" tablosundan esinlendiği yazıyor. Ben daha çok rahat kıyafetleri içinde günlük hayatın koşuşturmacasındaki kadınları gördüm bu koleksiyonda, ki bu kötü bir şey değil. 

Hood-by-Air-Suzy-Menkes-Vogue

Prabal Gurung 

Fotoğraf: Indigital 

OPENING CEREMONY 

Opening Ceremony defilesinde teknik problemler çıktığı için 1 saat beklemek zorunda kaldık, ben de bu arada uzay araçlarıyla dolu seti iyice inceleme fırsatına sahip oldum. Bu uzay araçları, daha sonra tişörtlerde de etkisini gördüğümüz büyük bir bilim kurgu atmosferinin parçasıydılar. 

Tasarımcı ikili Carol Lim ve Humberto Leon'un 21. yüzyıl modernizmine ara ara fütürizme kaçan bir bakış açıları var. Bu yüzden koleksiyonlarında dijital renkler ve ilginç kumaşlar görüyor, sanki gelecek şimdiyle buluşmuş gibi bir hisse kapılıyoruz.  

Hood-by-Air-Suzy-Menkes-Vogue

Opening Ceremony 

Fotoğraf: Indigital 

JEREMY SCOTT 

Jeremy Scott'un kitsch tarzına getirdiği küstah yorum, havalı olma endişesi taşıyan tasarımlardan sonra su gibi geldi. "Kovboylar ve Fino Köpekleri" adını taktığı koleksiyonunda canlı renklerde, inek derisi desenli kıyafetler görebilmek mümkün. 

Jeremy Scott'ı diğerlerinden ayıran şey popüler sanattı. Bu sezon, koleksiyonuna kot önlükler, sweatshirt'lerin üzerine basılmış kuaför aletleri desenleri ve inek derisi desenli çizmeler dahil etmişti. Modanın mutlu vadisine bir yolculuk gibi!  

Hood-by-Air-Suzy-Menkes-Vogue

Jeremy Scott 

Fotoğraf: Indigital

 *Cross-dressing: Toplum tarafından karşı cinsle ilişkilendirilmiş kıyafetleri giymek. Kadının erkek kıyafetleri; erkeğin kadın kıyafetleri giymesi.

ETİKETLER: SUZY MENKES , 3.1 PHİLİP LİM , PRABAL GURUNG , JEREMY SCOTT , OPENİNG CEREMONY , HOOD BY AİR , DİON LEE , PUBLİC SCHOOL