17 Mart 2011

Gül Ağış (Lug von siga)

Son dönemde podyumlardaki punk rock rüzgarına Türkiye'de en yakın isim Gül Ağış, nam-ı diğer Lug von Siga. Sert slüetleri, mekanik detayları, mesafeli renk paleti ve protest temalarıyla Ağış, anlaşılması zaman alacak işlere imza atıyor. Tasarımcı, punk rock'la yakınlaşmasını anlattı.

 

Bu yaz sezonunda Punk akımının lüksle flörtüne tanık oluyoruz. Senin 2011 İlkbahar/Yaz koleksiyonun da bu akımın etkisinde şekillenmişti. Seni çeken neydi?

Punk rock, 70'lerin ortalarında Londra ve New York'ta gündeme gelmişti. Benim de doğduğum yıllar. Bizler de The Exploited, Ramones, The Clash ve Sex Pistols dinleyerek büyüdüğümüz için genetiğimde bu akımın izleri var halen. Beni en çok çeken tarafı ise Do It Yourself (KendinYap) etiğini destekliyor oluşu. XIV. yüzyılda bulunan sıradan çengelli iğnelerin XX. yüzyılda başka bir boyut kazanarak hayata geçişi de bence önemli simgelerden biri. Pek çok modacının kullandığı önemli bir simge hem de...

 

Peki bu kadar protest duruşu, moda gibi tüketimin göbeğinde duran bir kavramla bütünleşmesi şelişki doğurmuyor mu?

Bence hayır. Kendi modasını yaratması kadar doğal bir süreç olamaz zaten. Hele gençler arasında olunca... Tüketim karşıtı duruşun arkasında hep kendi yaptığı tişörtleri spreylerle ya da çengelli iğnelerle süsleme duygusu var. Kendine buyrukluklarının bir ifadesi bu.

 

Senin bugüne kadar uyarlamasını en beğendiğin tasarımcı kim oldu?

Hedi Slimane'in Dior Homme'dayken bu akımı koleksiyonlarına sıkça aktardığını gördük. Hatta Pete Doherty'i de kampanya yüzü olarak kullanmış ve şarkıcının 70'lerdeki kadar ses getirmesini sağlamıştı.

 

Senin koleksiyonunda da bu tarz öğeler vardı?

Evet, salaş ve yırtık detayları Bakteri ismini verdiğim koleksiyonda da kullandım. Bu sert duruş 2011-2012 Sonbahar/Kış koleksiyonuma da kaydı ve Patti Smith'in maskülen duruşuyla özdeşleşti

 

Patti Smith gerçek bir punk rock ikonu. Peki senin için bu konuda başka kült bir isim var mı?

Vivienne Westwood en tepede. Son dönemde Beth Ditto'yu da çok görür olduk. Jean Paul Gaultier'nin 2011 İlkbahar/Yaz defilesinde de boy gösterdi. Türkiye'de de genç jenerasyonda tanıdığım birkaç isim var. Benim defilemde de podyuma çıkan Kerem Tezgel gibi...

 

Punk'ı en iyi yaşayan şehir hangisi?

Londra demekten başka şansım yok.

 

Bugüne kadar dinlediğin en iyi albüm?

The Clash'in London Calling'i. Hedi Slimane de koleksiyonlarından birinin adını böyle koymuştu.

 

Bu tarz bir film var mı?

1986 yapımı Alex Cox'un bir filmi var. İsmi Sid ve Nancy. Başrollerinde Gary Oldman ve Chloe Webb oynamıştı. Lirik bir punk hikayesi bence.

 

EDİTÖRÜN NOTU:

Tasarımcıların bu yaz sezonunda podyuma taşıdıkları punk esintileri için tıklayın.


-Barış Çakmakçı

ETİKETLER: JEAN PAUL GAULTİER , BETH DİTTO , GÜL AĞIŞ , VİVİENNE WESTWOOD , PATTİ SMİTH