29 Eylül 2015

Güçlü Kadının Dönüşümü

YAZI: SUZY MENKES

Boş binada yankılanan ses; güçlü, derin ve katıydı: "Olduğum halimle mutlu muyum?" 

Şarkı devam etti, "Etrafımdaki insanlarla mutlu muyum? Hayatımın gidişatından memnun muyum?" 

15-09/29/suzy-menkes-versace-2016-milano-fashion-week.jpg

Fotoğraf: Indigital

Flaşlı ışıklar büyük alanın duvarlarında ve 1,000 kişilik izleyici kitlesinin üzerinde ışıldarken Versace defilesi başladı: Güçlü, cesur, askeri haki renginde, kaliteli kıyafetler... 

Donatella Versace sanki önceki dönemlerinde tasarladığı baştan çıkaran, seksi kıyafetlerine savaş açmış gibiydi. Seçtiği şarkı, Portekizli müzik yapımcısı ve DJ olan Violet'in Uluslararası Kadın Günü için bestelediği  "Transition", yani "dönüşüm"dü. 

Yarım yüzyıl önce Milano Moda Haftası'ının başladığı bina olan Fiera binasında defilesini düzenleyen Donatella için bu, değişiminin  çok büyük bir ilanıydı.  

15-09/29/suzy-menkes-donatella-versace-2016.jpg

Fotoğraf: Indigital

Sahne arkasında duygusallaşan Naomi Campbell'a ve upuzun Heidi Klum'a sarılırken Donatella, "Beraber dünyayı değiştirebiliriz," dedi.  

Versace'nin İlkbahar/Yaz 2016 sezonu için bu kadar güç verici bir koleksiyon ortaya koyacağını kim tahmin ederdi ki? Peki ya Donatella'nın markanın imzası haline gelmiş yılan derisini veya erotik öğeleri bu sefer koleksiyonuna dahil etmeyeceğini tahmin edebilir miydiniz? Birkaç Medusa başı vardıysa da sadece kıyafetlerin altında, kemerlerde ve kullanışlı çantalarda bulunuyordu.  

15-09/29/suzy-menkes-donatella-versace.jpg

Fotoğraf: Indigital

Erotizm zaman zaman sıkı elbiselerde kendini belli etse bile "V for Vulgarity" mesajı tamamıyla saf dışı bırakılmıştı. 

Defile, Versace'ye özgü olmayan kahverengi tonlarında ceketlerle başladı. Bazıları şortlarla, bazıları da pileli şortlarla kombinlenmişti, bütün modeller platform ayakkabıları içinde amaçlı bir biçimde yürüyordu.  

Daha sonra askeri yeşil tonlarını anımsatan zeytin yeşili kıyafetler çıktı. Omuzlardan serbestçe salınmış sarı saçlarla çok yakışıyordu. 

15-09/29/_arc0899_1280x1920_1.jpg

Fotoğraf: Indigital

Daha sonra kamuflaj desenli kıyafetleri gördük, yeşilin türlü türlü tonları kullanılmıştı. Ceketler ve elbiselerde çok güçlü bir etki yaratıyordu. Mankenler ellerinde kıyafetlere uyan türde askeri çantalar taşıyorlardı.  

Biraz sonra ise podyumu kurbağa yeşilinde hayvan baskıları devraldı, bu görüntüye arada sırada mor kenarlar eşlik ediyordu ve vücut çoğu zaman açıkta bırakılmıştı. 

15-09/29/naomi-campbell-riccardo-tisci.jpg

Riccardo Tisci ve Naomi Campbell

Fotoğraf: Indigital

Koleksiyon, kadınların hayatlarını olabildiğince çıplaklığıyla ve doğallıyla ellerine almalarını simgeliyor. Kıyafetlerdeki, doğal, işlenmemiş şifon kıvrımlar bu mesajı çok net bir biçimde veriyor.  

Feminist sözcüklerin sona ermesini ve birdenbire seksi, kırmızı halıda giyilebilecek türde gece kıyafetlerinin ortaya dökülmesini bekledim. Ama anlaşılan "Beyoncé feminizmi"nin çok ötesindeymiş bu koleksiyon.  

Uzun, hafif elbiselerden arada sırada bacaklar görünse de, yine de "Bana bulaşma" mesajı hissediliyordu. 

15-09/29/versace-suzy-menkes-2016.jpg

Fotoğraf: Indigital

Donatella'nın arkadaşları, onun kişisel ve moda gücünden çok etkilenmişlerdi. Özellikle de markasının reklamlarını Donatella'nın fotoğraflarıyla donatan Givenchy kreatif direktörü Riccardo Tisci.  

Riccardo, "Gördüğüm en iyi defilesiydi, heyecandan tüylerim ürperdi," diyor.  

Ben o kadar abartmayacağım ama Donatella'nın yeni bir vizyona doğru evrilmesi, yeni bir yöne doğru adım atması güzeldi. 

Versace İlkbahar/Yaz 2016 Koleksiyonu

ETİKETLER: SUZY MENKES , DONATELLA VERSACE , VERSACE , RİCCARDO TİSCİ , NAOMİ CAMPBELL