05 Aralık 2018

Gucci'nin Fotoğraf Tutkusu: Paolo Di Paolo

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Paolo Di Paolo

Fotoğraf: Archivio Paolo Di Paolo

Sanat Gucci dünyasının merkezinde. Öyle kenarında köşesinde değil, tam ortasında! Neredeyse her hafta yeni bir proje açıklayan marka artık yalnızca sanatçılarla değil, müzelerle de işbirliği yapıyor. Şangayda'ki Yuz Müzesi'nin ardından Roma'daki MAXXI, Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi Gucci'nin son sanat duraklarından biri. İtalyan fotoğraf sanatçısı Paolo Di Paolo'nun 'Kayıp Dünya' anlamına gelen Mondo Perduto isimli kitabının hem lansmanına, hem de 2019 Mart ayında açılması planlanan sergiye sponsor oluyor. 

Paolo Di Paolo

Fotoğraf: Archivio Paolo Di Paolo

Paolo Di Paolo'nun kim olduğunu bilmeyenler ve merak edenler için kısa bir özet geçiyoruz: İtalya'nın merkezi bölgesi Molise'de dünyaya gelen Di Paolo gençliğini Roma'da geçirmiş. Roma'ya yerleşir yerleşmez ülkenin en parlak, en yetenekli foto muhabirlerinden biri olmuş. Özellikle İtalya'nın 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki kalkınma sürecini belgeleyen fotoğrafçı, dönemin siyaset, sanat, moda ve film dünyasının en etkili isimleriyle de çalışmış. Gina Lollobrigida'n Giorgio de Chirico'ya, Roma'nın dışındaki villasında güneşlerken fotoğrafladıği Anna Magnani'den Brigitte Bardot'ya, Di Paolo'nun fotoğraf arşivi geniş.

Paolo Di Paolo

Fotoğraf: Archivio Paolo Di Paolo

Fotoğraflar bir belge niteliği taşısa da, zamanın nostaljik ruhunu kusursuz bir şekilde içselleştiriyor. Alessandro Michele'nin dikkatini çekmesi de bu yüzden: Siyah beyaz fotoğraflarda beliren bu zamanı hapsetme, belgeleme hissiyatı. Michele, Di Paolo'nun çalışmalarından öylesine etkilenmiş ki, 1954'ten 1968 yılına kadar uzanan 300 fotoğraf çalışmasının yer alacağı kitabın metinlerinin bir kısmını bizzat kaleme almış. Di Paolo'nun hayatını anlatan bölüm ise efsane fotoğraf sanatçısının kızı Silvia Di Paolo'ya emanet edilmiş.

 

ETİKETLER: GUCCİ , MAXXI , YÜZYIL SANATLARI ULUSAL MÜZESİ , PAOLO Dİ PAOLO , MONDO PERDUTO , KİTAP , ROMA