21 Şubat 2019

Görünürle Görünmez Arasında Bir Yerde: Gucci'nin Maskeleri

YAZI: ZEYNEP GÜR

gucci

Gucci 2019-20 Sonbahar/Kış defilesi, geçtiğimiz saatlerde Milano Moda Haftası kapsamında gerçekleşti. Alessandro Michele'in bağımsız moda sahnesinin başrolündeki çığlık atan retinalar, sosyal mesaj kaygısı taşıyan maskeler ve altın kulak kaplamalarının kendi seyircisine anlatmak istediği bir şey vardı. Gucci'nin kreatif direktörü Alessandro Michele'in tabiriyle: "Bir maske içi boş fakat aynı zamanda doludur." 

Alessandro Michele'in üç maymuna referans veren maskeleri ve metalik kulak kaplamalarının alt metni aslında aşikardı: "Görmedim, duymadım ve bilmiyorum!"

gucci

Fotoğraf: GoRunway

Maskeler, tüm tezatları içinde barındırır. Hem kendi savunmasını yapar, hem de misafirperverdirler. Gucci'nin maskeleri de keza aynı şekilde. Fakat Venedik'teki maske mağazalarıyla karıştırılmaması rica olunur; Alessandro Michele'in karakteristik maskeleri kattiyen 'satılık' değil!

Keskin omuz detayları, metalik pililer, ışıltılı formlar, distopik gerdanlıklar ve donuk göz yaşlarının gövde yarışına girdiği Gucci 2019-20 Sonbahar/Kış defilesini tek bir kelimede özetleyecek olsaydık bu kelime "epik" olurdu.

ETİKETLER: GUCCİ , 2019-20 SONBAHAR/KIŞ , PERSONA