12 Temmuz 2015

Gizli Işık

YAZI: SUZY MENKES

"Join the Navy" (Deniz Donanmasına Katıl) şarkısı bangır bangır çalarken mankenler yatay çizgili çorapları ve denizci tarzı düz etekleriyle podyumda yürüyorlar.  

Jean Paul Gaultier kartlarını her zamanki gibi iyi oynamıştı. İlhamını Fransa'nın güneyinde bulunan Bretonya'dan alan kapsamlı bir tema ve Gaultier'in imzası olan bolca denizci çizgisi.  

15-07/12/_uly3117.jpg

Fotoğraf: Indigital

Defile programının üstünde bir sürü deniz çapası çizimi ve çoğu Fransızca olan nükteli sözcükler bulunuyordu. Ama bir dakika! Bu tür çılgın, neşeli defileler JPG'nin hazır giyiminde olurdu. Ama JPG'ye sahip olan İspanyol moda ve parfüm şirketi Puig, JPG'nin sadece couture'e odaklanmasını istediği için hazır giyimine son verdi.  

1997'de başlayan couture defileleri, asil kesimler ve istisnai el işleriyle müşterileri etkilemek için genelde hep sakin olurdu. Ama hayat dolu tasarımcıyı sonsuza dek durduramazsınız. İşte bu, Paris'teki Grand Palais'te düzenlenen "Jean Paul Gaultier" sergisine katılabilmek için 300.000 kişinin 2 saat beklemeyi neden göze aldığını açıklıyor.  

15-07/12/_uly4011.jpg

Fotoğraf: Indigital

2012'de başka bir yerde, Kanada'da "Kaldırımdan Yıldızlara: Jean Paul Gaultier'in Moda Dünyası" adlı benzer bir sergi düzenlendiğine göre Gaultier'in şimdiye dek hiç olmadığı kadar bir moda ünlüsüne dönüştüğünü söyleyebiliriz. Bu sergi de Amerika Birleşik Devletleri'ni, İngiltere'yi, Hollanda'yı, İsveç'i, İspanya'yı, Avustralya'yı ve şimdi de Fransa'yı dolaşarak 2 milyon ziyaretçi tarafından görüldü.  

Ancak yıllar boyunca, Jean Paul'un kendi ışığını gizlediğini düşünüyorum. Bu durumda, klasik Breton önlüklerinden etkilenmiş düz ve yuvarlak eteklerin ardına olabilir mesela.  

15-07/12/00480h_1280x1920.jpg

 Fotoğraf: Indigital

Eğer gözlerinizi mankenlerin başlarındaki ilginç şapkalardan, denizci çizgilerinden, canlı yaldız ışıltılarından, bütün bunlardan alıp daha dikkatli bakarsanız Gaultier'in kusursuz terziliğini ve stüdyosunun usta işçiliğini fark edebilirsiniz. 

Öyle incelikli yeteneklere sahip bir tasarımcı ki bir takımı veya çift düğmeli bir ceketi, büzgülü basit bir elbise kadar rahatça dikebilir.  

15-07/12/_uly4011-1436683066.jpg

Fotoğraf: Indigital

Gaultier'in sanatını ve zanaatkarlığını müzede görmüş ve incelemiş olarak, couture defilesinin program notları, zengin sunumunun ardındaki yeteneklerini anlatmaya yeterli değildi.  

63 yaşındaki Gaultier çok kritik zamanlar yaşıyor. Şovmenliğe devam mı etmeli? Yoksa yüksek modanın en mükemmel örneği olan elbiselerini bangır bangır bağırmadan mı sunmalı? 

Jean Paul Gaultier Sonbahar/Kış 2015 Couture Koleksiyonu

 

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: JEAN PAUL GAULTİER , SUZY MENKES