14 Eylül 2015

Givenchy New York Moda Haftası'nı Fethetti

YAZI: SUZY MENKES

15-09/14/_mon0710_426x639.jpg

Fotoğraf: Indigital

Vay be! Ne çılgınlıktı ama! Işıklar parlıyor, bangır bangır müzik çalıyordu, Williamsburg köprüsünün altındaki araba parkında Cadılar Bayramı için bile fazla abartılı duracak kıyafetler görebilirdiniz! 

Bütün bunlar elbette ki Givenchy'nin kreatif direktörü Ricardo Tisci'nin başının altından çıkmış. Duvarında neon ışıklarla "I Believe in the Power of Love" (Aşkın Gücüne İnanıyorum) yazan parti, aslında Tisci'nin Givenchy'de geçirdiği 10 yılın bir kutlamasıydı.  

Ama o gün Riccardo'nun önemsediği başka bir şey daha var. O gün, özel bir gündü: 11 Eylül. 2001'de İkiz Kuleler'e yapılan terörist saldırının anıldığı bir gün daha sona ererken, yüksek moda da bu olaya saygısını zarif bir şekilde gösterdi. Açık havada duygusal şarkılar çalan müzisyenler, yüzleri havaya doğru dönük bir şekilde merdivenle yükseltilmişti. Givenchy'nin New York'un yas dolu gününü anma şekli buydu.   

15-09/14/_mon0113_426x639.jpg

Fotoğraf: Indigital

Defile sonrasında verilen çılgın partiyse ancak bu kadar zıt olabilirdi! Tisci'nin sert sokak stilini couture'le birleştirerek, havalı arkadaşlarını ön sıradan moda takipçilerine dönüştürdüğü bir gerçek. Givenchy'deki en büyük başarısı bu iki farklı ucu birleştirmiş olması.  Ayrıca, eşine az rastlanır bir heyecana sahip bu tasarımcı, hem podyumda farklılıkları öne çıkarıyor, hem de takipçileri çok farklı insanlar. Farklı olmayı tümüyle kucaklamış durumda. 

21 yüzyılın ünlü "asilzadeleri" Kanye West ve Kim Kardashian ön sırada oturuyor. Kardashian'ın hamile göbeği dantel elbisesinin altından belli oluyor.  

Ancak en havalı ünlüler bile, gözlerimizi bir dakika için bile bu koleksiyonun zarafetinden ayırmamıza sebep olamaz. Kadınlığın yumuşak noktalarına odaklanılmış bolca drape ve dantel kullanılmıştı. Saten üstlerde şerit şerit ipek kumaşlar görülüyordu ve bunlara bol, çiçek desenli pantolonlar eşlik ediyordu. Renk olaraksa neredeyse her şey siyah ve beyazdı. Erotizm ve erkeksi dikiş tekniklerinin bir araya gelmesi güç ve yumuşaklığı harmanlayarak, kaliteli çizgide bir koleksiyon yaratmış.  

15-09/14/_mon0343_426x639.jpg

Fotoğraf: Indigital

Başarısını Amerika'da kazanmış kurucu Hubert de Givenchy'nin izinden giden Riccardo da koleksiyonunu New York'a verilmiş bir hediye gibi görüyor. Elbette, Madison Avenue'de yeni bir mağaza da var, mağazadaki tek keskin dokunuş Donatella Versace'nin poster kızı olduğu o büyük fotoğraflar.  

Defilede, mankenler iskele üzerinde yürüyor, minyatür köprülerden geçiyordu. Koleksiyon sadece modern kadınlığa bir gönderme yapmıyor, aynı zamanda eşine rastlanmaz el işçiliğini de gözler önüne seriyordu. Ön sırada oturan Micheal Kors, Vera Wang ve Alexander Wang gibi tasarımcılar, Avrupa'ya özgü bir şekilde işçiliğe bu kadar önem verilmesiyle  ilgili ne düşünüyorlardı acaba? 

15-09/14/_a2x0113_426x639.jpg

Fotoğraf: Indigital

Givenchy defilesinde Tisci'nin yakın arkadaşı Marina Abramovic'in de yardımı var. Aşk, barış, özgürlük, alçakgönüllülük ve spiritüellik gibi evrensel temalar üzerinde çalışarak duygusal bir deneyim yaratmaya çalışmışlar. Hatta bu yüzden şarkı söyleyen keşişler ve "Ave Maria"yı seslendiren küçük bir koro bile görebilirdiniz.  

Sürekli defile ve parti arasındaki farkı düşünüp durdum. İkisine de katılan, Givenchy'nin sahibi ana firma LMVH'nin CEO'su Bernad Arnault durumdan hoşnut olmalı. Yeni bir tasarımcı arayan Balenciaga gibi diğer tarihi modaevlerine de bakarsak, Tisci'nin Givenchy'e modern modanın bir kaynağı olma konusunda ne kadar çok şey kattığını görebiliriz. 

Givenchy İlkbahar/Yaz 2016 Koleksiyonu

ETİKETLER: SUZY MENKES , GİVENCHY , RİCCARDO TİSCİ