27 Ocak 2016

Giambattista Valli'nin Şirinlik İmparatorluğu

YAZI: SUZY MENKES

Defile setinin sahne arkasındaki çiçek bezeli yüksel bel elbiseler giyen tatlı mankenlerin arasında Giambattista Valli, "Haute Couture'ün beşiği olan Paris'e teşekkür niteliğinde bir koleksiyon hazırladım," diyor. 

Giambattista-Valli-Suzy-Menkes-Vogue

Mankenlerle birlikte Giambattista Valli.

Fotoğraf: @SuzyMenkesVogue 

Koleksiyon aşırı dozda tatlılık içeriyordu; tasarımcı Napolyon döneminde ortaya çıkan hafif ve ince elbiselerden esinlenerek bir "hafif couture" vizyonu yaratmaya çalışmış.  

Giambattista-Valli-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Giambattista'nın Paris'teki Grand Palais'de düzenlenen "Elisabeth Louise Vigée Le Brun" sergisini görüp görmediğini merak ettim çünkü sergide Fransız Devrimi öncesi ve sonrasından şirin portreler gösteriliyordu. Ama, hayranlarının onu adlandırdığı şekilde "Giamba" kendi Avrupalı müşterilerinden de esinlenmiş olabilir, hepsi en ön sırada oturuyordu.

  Giambattista-Valli-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Bu koleksiyonu öne çıkaran şey olgunluğu ve iyi bir işçiliğe sahip olmasıydı. El hafifliğini kıyafetlerin birçok detayında görmek mümkün, örneğin: bir kabanının üzerindeki kürkle işlenmiş gül dalları; bir elbisenin göğüs kısmında kullanılan şifon kumaş ve göğüs hattının altından geçen kırmızı kurdele; bazı elbiselerin kol kısımlarının kabarıklığı; kısa ve şirin eteklerin altına giyilmiş  ve bacağı saran uzun bantlı ayakkabılar...  

Giambattista-Valli-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Dünya bu periye benzeyen varlıkların gerçekte var olabileceği kadar masum bir yer mi? Giambattista'nın becerisi ve çekiciliği de işte sizi bu hayali dünyaya inandırabilmesinde yatıyor. Bütün o çiçek payetleri, papatya işlemeleri ve fırfırlı ipekleriyle şirinlik konsepti, çağdaş modada sık rastlanmayan bir konsept. Şu anda kasvetli ve yaralı olan Paris'in ise böyle şirin bir teselliye ihtiyacı vardı, sadece bir günlüğüne olsa bile.  

Giambattista Valli İlkbahar/Yaz 2016 Couture Koleksiyonu

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , GİAMBATTİSTA VALLİ