07 Temmuz 2016

Giambattista Valli: Pastoral Bir Şiir Gibi

YAZI: SUZY MENKES

Giambattista-Valli-2016-Haute-Couture-Autumn-Winter-Suzy-Menkes-Vogue

Giambattista Valli'in Couture koleksiyonu, 19. yüzyıl Rusya'sında geçen "Russian Ark" adlı filmden ilham alınmış.  

Fotoğraf: InDigital 

Giambattista Valli'nin koleksiyonu, bembeyaz ve görkemli gece elbiseleriyle bizi romantik bir hikayeye taşıyordu. Bu elbiselere, violin sonataları ve Céline Dion'un alkışları da eşlik ederek yaratılan romantik ambiyansı iyice güçlendiriyordu.  

Giambattista-Valli-2016-Haute-Couture-Autumn-Winter-Suzy-Menkes-Vogue

Karpuz kol modelleri bu seneki Paris Couture koleksiyonlarında sık sık karşımıza çıkıyor. 

Fotoğraf: InDigital 

Alışık olduğumuz çiçek desenli tasarımları ve her zaman podyuma serdiği rengarenk halılar yerine, tasarımcı bu sene bambaşka bir hikayeyle karşımızda. "Russian Ark" (2002) filmindeki akıcı, düş gibi sahnelerden etkilenen Valli, filmdeki görüntülerden ve tonlardan ilham aldığını söylüyor.  

Giambattista-Valli-2016-Haute-Couture-Autumn-Winter-Suzy-Menkes-Vogue

İpek saten, dantel ve mücevherli işlemeler, bu sezon Giambattista Valli couture'ünde görebileceğimiz detaylar.  

Fotoğraf: InDigital 

Tasarımcı, "Bu filmi her zaman çok sevmişimdir ve şimdi defileme farklı bir boyut ve anlam kazandırmanın vaktinin geldiğini düşündüm," diyor, "Farklı odalardan ve bölümlerden geçtikçe ambiyans ve ruh halleri de değişiyor. Önce kış bahçesi karşınıza çıkıyor, ne bir çim ne de bir çiçek var. Her şey tıpkı kışın olduğu gibi donmuş durumda, dantel ve kürk bile. Ben bu kırılganlığı ve hafifliği seviyorum."  

Valli, bunları defile başlamadan önce söylüyor. Defile, bir violinist eşliğinde yüksek belli, kabarık kollu, keten bezi ve ince tüllerden dikilmiş uzun ve kısa elbiselerle başlıyor.  

Giambattista-Valli-2016-Sonbahar-Kış-Vogue-Suzy-Menkes

Giambattista Valli, Couture defilesine işlemeli kürk eklemekten dolayı çok memnun çünkü böylece farklı mevsimlerde yaşayan bütün müşteri kitlesine hitap edebilmiş. 

Fotoğraf: InDigital 

Valli, Rus sanatçılara ve onlara nelerin ilham verdiğine meraklı olduğunu söyledi ama defile, o kabarık etekleriyle, omuz kesimleriyle ve pofuduk gece elbiseleriyle daha çok sevimli bir pastoral şiire benzemiş.  

Giambattista-Valli-2016-Sonbahar-Kış-Vogue-Suzy-Menkes

Fotoğraf: InDigital 

Romantizmle realizm arasında gidip geldiği kariyerinin ilk yıllarında Giambattista, defilelerin ön sıralarını dolduran genç ve uluslararası müşteri kitlesinin farkına vardı. Sonbahar/Kış koleksiyonu için bu kadar hafif ve ince kumaşlar kullanmasının sebebi de bundan. Çünkü, bu müşteri kitlesi, dünyanın farklı yerlerinden geliyor ve farklı iklimleri yaşıyor. Valli, couture sezonunun mevsimsel kriterlerin ötesine geçmesi gerektiğini ilk fark edenlerden. Kendisi de, "Biz kışın sarınır sarmalanırız, evet. Ama bazı müşterilerin yaşadığı yerlerde sadece yaz var. Bu yüzden, aynı koleksiyonun içinde hem ipeğin hem de kürkün kullanılması güzel bir şey," diyor.  

Giambattista-Valli-2016-Sonbahar-Kış-Vogue-Suzy-Menkes

Fotoğraf: InDigital

Bu koleksiyon, özetle hafif gece elbiselerinden oluşuyor. Asimetrik, drapelendirilmiş ipek elbiseler ve kabarık uzun gece elbiseleri sık sık karşımıza çıkıyor. Bütün bunlar, tasarımlarının haute couture olduğu kuşkuya yer vermeyecek kadar kesin olan romantik tasarımcının, dünyanın her yerinden müşteri kitlesi olduğunu kanıtlıyor.  

Giambattista Valli 2016 Sonbahar/Kış Couture Koleksiyonu

ETİKETLER: GİAMBATTİSTA VALLİ , SUZY MENKES