09 Mart 2019

Franca Sozzani'nin Anısına: Franca: Chaos & Creation

YAZI: İNAN KIRDEMİR

2016'nın son günlerinde aramızdan ayrılan İtalyan Vogue'un efsane Genel Yayın Yönetmeni Franca Sozzani'nin anısına, Assouline'den arşivlik bir kitap çıkıyor: Franca: Chaos & Creation.

Franca Sozzani

Fotoğraf: Assouline

Yaklaşık 30 yıl boyunca İtalyan Vogue’un başındaydı. Genel yayın yönetmenliğine başladığı ilk günden bu yana modanın ötesinde işlere imza attı, cesur hikayeler anlattı. İtalyan Vogue'un kapağına kadına şiddeti de taşıdı, madde kullanımı da. Global bir dergi yaratmak için kelimeleri değil, birbirinden yaratıcı, çarpıcı fotoğrafları kullandı. Steven Meisel'dan Bruce Weber'a dünyaca ünlü fotoğradçıları aldı yanına. 2008 Temmuz ayında çıkan, siyahilere adanan Black sayısı ise dergicilik tarihinin en önemli çalışmalarından biri hala. 

Franca Sozzani

Fotoğraf: Assouline

Oğlu Francesco Carrozzini'nin 'Franca: Chaos and Creation' isimli belgeselini izleyenler bilirler, baş kaldrıma yetisinin, cesaretinin ve risk alma gücünün ne kadar çok olduğunu. Belgeselle aynı ismi taşıyan, Assouline'den çıkan kitap Sozzani'nin cesaret arşivi gibi. Sadece moda ve dergicilikle ilgilenen, kreatif sektörde çalışan insanlar için değil, hayatta bir mesaj taşıyan, bir şeyleri değiştirmek isteyen, evrensel hassasiyetleri olan herkes için. 

Franca Sozzani'li Vogue İtalya'nın İkonik Kapakları

ETİKETLER: FRANCA SOZZANİ , FRANCA: CHAOS AND CREATİON , ASSOULİNE