03 Ocak 2011

Esme Madra

Yönetmen Seren Yüce'nin ilk filmi Çoğunluk, 2010 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde üç ödül, 67'inci Venedik Film Festivali'nde de Geleceğin Aslanı Ödülü'nü aldı. Oyuncularının performanslarıyla da övgü alan filmde karikatürist Piyale ve adı Açık Radyo ile anılan Ömer Madra'nın kızları Esme Madra da ilk ciddi sinema sınavını verdi ve filmin baş karakteri Mertkan'ın ilişki kurduğu Kürt kızı Gül'ü büyük bir inandırıcılıkla oynadı. 

 

 

Yıllar önce, daha çocukken Barış Pirhasan'ın O da Beni Seviyor'unda senden yaşça büyük ve tecrübeli oyuncuların yanında kusursuz bir performans sergiledin. Bize biraz kendini anlatır mısın?

İstanbul'da, Beyoğlu'nda yaşıyorum. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda son sınıftayım. Bir yandan da Krek Tiyatro Topluluğu'nda reji asistanlığı yapıyorum. Bunun dışında kendim bir şeyler yazmaya çalışıyorum, bir takım öyküler, oyunlar… Aralık Hareketi adlı bir grubumuz var. Oyun yazıyoruz, oynuyoruz.

 

Tiyatro dışında peki?

Tiyatro dışında da Açık Radyo'da Sanat Kafası diye bir program yapıyorum iki arkadaşımla. Bir de kısa film senaryosu yazıyorum ve 2011 yılında onu çekmek istiyorum.

 

Kariyerindeki en önemli dönüm noktaları neler?

Hayatımdaki dönüm noktaları çok net ve sert değil herhalde ki kolayca anlamıyorum. Bir bakmışım değişmiş bir sürü şey. Çaktırmıyor bana galiba değişirken, dönüşürken, dönerken. Fikirlerim sık sık değişiyor. Bir şeyi çok benimseyip sonra aradan zaman geçince “bu ne saçma şey” dediğim çok oluyor.

 

Peki o zaman 15 yıl sonrasının Esme'sini anlat bize.

Renklerini kaybetmemiş biri. Sıkıcı sıkıcı konuşan birine dönüşmemiş. Hala her şeye karşı açık kalabilmiş olmak en güzeli olur.

 

-Zeynep Üner

ETİKETLER: OCAK 2011 , ESME MADRA