13 Temmuz 2010

Erkan Çoruh

Vogue Italia'nın geleceğin tasarımcılarını belirlediği Who Is Next? Ödülü'nü Ümit Benan'ın ardından yine bir Türk kazandı. Erkan Çoruh, dumanı tüten başarısını Vogue Türkiye ile paylaştı.


Vogue Italia'nın Who is Next? ödülünü kazandın. Sıradaki ilk plan ne?

Roma'da sunulan ve ödül aldığım koleksiyonu, Eylül ayında Anna Wintour ve Franca Sozzanni'nin katılımıyla Milano'da gerçekleştiriyoruz. Vogue ekibi ile birlikte hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyoruz. Müthiş bir enstelasyon ve video art'la birlikte koleksiyonu sergilemeyi planlıyorum. 2011 Şubat ayında Milano Moda Haftası kendi markam için son derece önemli. Artık daha doğru insanlarla doğru bağlantılar kuracağıma inanıyorum.


Ödül aldığın koleksiyonun çıkış noktası neydi? İlham nereden geldi?

İranlı sanatçı/yönetmen Sirin Neshat'ı modaya yeni ve alternatif bir ilham olarak sunduk. O'nun hayatı, kültürü ve modern yaşamı arasında yarattığı denge koleksiyonumun ilham kaynağı oldu.

 

İTKİB'den de bir ödül kazanmıştın. Ne değişti hayatında?

İTKİB'in sağladığı bursla İtalya'ya geldim. Deneyimle dolu fırtına gibi geçen bir beş yılı geride bıraktım. Bugün dünya modasında ne nedir, ne değildir anlamak en az bu kadar zaman alıyor. Bu süreci sağlayan, başlatan İTKİB'e her zaman minnetar kalacağım. Bu bursun yeni jenerasyonda da devam etmesini umuyorum.

 

Tasarımlarının kahramanları kimler?

Allah ve bana bugüne kadar inanan ekibim.

 

Modayla derdin ne?

Seneler önce ilk iş görüşmemde "Amacın ne?" diye sormuşlardı. "Dünyanın en güzel giysinini yapmak istiyorum," demiştim. Halen bunun peşindeyim galiba. Dünyanın en güzel giysilerine ulaşmak istediğim bir yolculuk derdindeyim.

 

Erkan Çoruh'un giydirmeye çalıştığı kadın imajı ne?

Çağdaş, şık, kırılgan bir kadın. Klasiğe cok yakın duran, imajla cesurca denge kurabilmiş, radikal ve yenilikçi bir kadınım var. Türk kadınları ve İtalyan kadınlarından aldığım ilhamlar var.

 

Bugüne kadarki en 'moda' anın hangisi?

Moda hayatımın her anında yanı başımda. Özellikle bazı giysilerimi kendi üzerimde prova ederken cok eğleniyorum.

 

Favori tasarımcıların?

Rei Kawakubo, Yves Saint Laurent, özellikle son dönemde Valentino ve Vivienne Westwood.

 

-Barış Çakmakçı

ETİKETLER: ERKAN ÇORUH