22 Eylül 2015

Erdem'in Bozkır Çılgınlığı

YAZI: SUZY MENKES

15-09/22/erdem-spring-summer.jpg

Fotoğraf: Indigital

Sahne arkasında etrafı çiçekli ve narin elbiselerle sarılı Erdem Moralıoğlu, "Feminenliğin dilini her zaman sevdim," diyor. 

Podyumda sis ve duman kullanılmış, modeller King's Cross'a benzer bir tren yolu dekorundan güç bela yürüyerek geçiyorlardı. Uzun elbiselerin etekleri kirli zemini süpürerek geçiyor, mankenler diğer tren yolu platformuna geçerken ayakkabılarını açığa vuracak şekilde eteklerinin kenarlarını kaldırıyorlardı. 

Amerika'nın uçsuz bucaksız topraklarına ilk ayak basan göçmenlerin yaşadığı korku ve depresyona gönderme yaparak, "Bozkır Çılgınlığı: 19. yüzyılda görülen normal bir durum," diyor. Erdem, ilhamını oluştururken Amerikan rejyonalisti Andrew Wyeth'in resimlerini incelediğini de belirtiyor. 

15-09/22/erdem-suzy-menkes-spring-summer-1442902854.jpg

Fotoğraf: Indigital

Ama önemli olan da arka planda yatan ilham değil midir? İşte bu yüzden Erdem'in koleksiyonu diğer bol çiçekli koleksiyonlardan kendini sıyırarak kullanılan dram ve tehlike hissi ile defileyi bambaşka bir boyuta taşıyor. 

Kenarları aşınmış ve büzgülü kumaşlar, kapitone lame ve akordiyon fırfırlar defilenin pratik yapısına bir hafiflik katıyordu. Uzun, kabarık elbiseler ise verilmek istenen mesajı on ikiden vuruyordu.  

15-09/22/erdem-spring-summer-suzy-menkes.jpg

Fotoğraf: Indigital

Erdem,bu sonbaharda 10. yılını ve yeni Londra mağazasını kutluyor, ikisi de çok önemli dönüm noktaları. Ama her şeyden öte, Erdem, sadece tatlı elbiseler tasarlamakla kalmayan, aynı zamanda doğa tutkusunu ve  tarih bilgisini de koleksiyonlarına yansıtabilen bir tasarımcı.  

Erdem 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

ETİKETLER: SUZY MENKES , ERDEM