10 Nisan 2019

Engel Tanımayan Modeller

YAZI: ZEYNEP GÜR

 chromat

Fotoğraf: GoRunway

Gözümüzü, 2019 İlkbahar/Yaz trendlerinden biraz uzaklara, bedensel pozitivizmin ve çeşitliliğin gitgide ivme kazandığı 2019-20 Sonbahar/Kış podyumlarına çeviriyoruz. Standart güzellik algısına meydan okuyarak başkalaşan modanın çaresi bundan böyle yüksek moda sahnesinde, filtreli güzelliğe baş kaldıranlarda ve gitgide çürüyen stereotip duvarlarını yıkmaya hazır olanlarda. Güzellik kalıplarının sil baştan yaratıldığı, estetik algısına ısrarcı bir kılıf bulmaya çalışıldığı ve farklılığın el üstünde tutulduğu podyumlar, dönüşen ve değişen modanın en somut göstergesi. Fakat yüksek moda sahnesinin içinden geçtiği bu devrimsel periyod, değişimin çok küçük bir parçası henüz. 

Vücut pozitivizminin cesur ve lider elçileri olan modeller de bizimle aynı kanıda. Şimdilik her ne kadar kendi davalarını bir üst boyuta taşımış olsalar da, daha önlerinde uzun bir süreç olduğunun onlar da bizim gibi fazlasıyla farkında. Carolyn Murphy, Grace Mahary, Adesuwa Aighewi, Carol Alt, Selena Forrest, Drake Burnette, Caroline Trentini, Vlada Roslyakova, Aamito Lagum, ve Halima Aden gibi ünlü modellerin rol aldığı, ve kendi tecrübelerinden bahsettiği Vogue Amerika'nın belgesel serisi The Models'ın ilk bölümüne göz atabilirsiniz. 

Daha önce de söylediğimiz gibi, modada değişim düğmesine basılalı çok oldu; başkalaşım kapıda. Örneğin, New York Moda Haftası'nın en çok talep gören modelleri standart güzellik algısıyla ters düşen kadınlardı: Nijerya asıllı Mayowa Nicholas, Kore asıllı Hyun Ji Shin, Çin ve Nijerya asıllı Adesuwa Aighewi, Çin asıllı Sijia Kang ve Londra asıllı Hannah Shakespeare. Irkçılık ayrımı, 21. yüzyılda gitgide flulaşan bir konu haline gelse de büyük beden ve LGBT modeller için aynısını söylemek ne yazık ki mümkün değil. Chromat, Eckhaus Latta, Burnett ve Christian Siriano gibi markalar her türlü farklılığa ve çeşitliliğe kapılarını sonuna kadar açmış olsalar da, dediğimiz gibi, daha yolun çok başındayız. 

Öte yandan, 221 defilede toplam yürüyen model sayısı 7,300; bu da demek oluyor ki, 2019-20 Sonbahar/Kış podyumlarında sayısal bir gerçeklik de söz konusu. New York, Londra, Milano ve Paris’ten Moda Haftaları’na katılan modellerin yüzde 38,8’i siyahi. Bu sayı, 2019 İlkbahar/Yaz podyumlarında gözetilen çeşitlilik oranından bile yüzde 2,7 fazla. 

Bu da hem yüksek moda sahnesinde hem de modeller açısından büyük bir başarı aslında. Fakat modellere başarının anlamı sorulduğunda, bu konuya karşı tutumları (yaşadıkları olumsuz tecrübeler de göz önünde bulundurulunca) haliyle biraz ürkek. Her modelin hedefi başarılı olmak, evet, peki ya başarının ne anlama geldiğini kim belirliyor? Carol Alt ve Soo Joo Park gibi yetenekli modellerin gözünden bu rekabetçi dünyanın bir parçası olmanın ne anlama geldiğini dinleyebilirsiniz. 

ETİKETLER: 2019-20 SONBAHAR/KIŞ , CHROMAT , VÜCUT POZİTİVİZMİ