18 Ağustos 2018

En Farklı İş Birliği: Supreme x New York Post

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

Supreme

Supreme her zamanki gibi, oldukça yüksek tempolu bir yıl geçiriyor. Yaptığı başarılı iş birlikleriyle, gündemden düşmeyen markanın kurucusu James Jebbia, 2018 CFDA Ödülleri'nde Yılın Erkek Giyim Tasarımcısı ödülüne sahip olduktan sonra, hız kesmeden yeni maceraların baş rolünde.

Önceki iş birlikleri arasında Louis Vuitton, Rimowa, Nike ve Levi’s gibi birçok farklı sektör ile ortaklığı bulunan marka, bu alışkanlığından vazgeçecek gibi görünmüyor. Bu kez de New York Post ile iş birliğine giden marka, bir haber kaynağını, rakipsiz iş birlikleri ile satılmış bir meta haline getirerek etkisini bir kez daha kanıtladı.

Supreme

Supreme'in dakikalar içerisinde tükenen New York Post coverında, beyaz bir zemin üzerinde konumlanan, markanın logosu bulunuyor. Gazeteyi koleksiyonlarına eklemek için geç kalanlarsa, çevrimiçi satıcılara günde 7 ila 20 dolar arasında ödeme yapmak zorunda kaldı. Yalnızca 1.50 dolarlık gazate, eBay üzerinden 40 sterline kadar alıcı buldu.

Supreme’in başarısının sırrı, sınırlı sayıda üretilen iş birlikleri ve talepteki ürünlerin ortaya çıkardığı ikinci el pazarına kadar uzanıyor. New York Post yayıncısı Jesse Angelo, çarpıcı kırmızı-beyaz tasarımlarla ilgili “Bunun bir koleksiyoncu ögesi olacağını biliyorduk. Supreme çok havalı bir marka ve birbirimize çok benziyoruz. Logolarımızın bold tasarımları, cesur ve asla utangaç olmayışımız ve New York'lu olmamız” dedi.
Supreme

Geçtiğimiz yıl MetroCards ile olan ortaklığı göz önüne alındığında New York Post iş birliği, 1994 yılında kurulan kaykay markası için, kutuplaşan politikaları düşünene kadar sıra dışı görünmeyebilir. Ancak, New York Post, Donald Trump’ın politikalarını geçmişte destekleyici bir tavır alırken; Supreme, Trump yönetiminin göçmenlik karşıtı politikalarından etkilenen ailelere yardım etmek için tişört satışlarının bir kısmını bağışlamıştı. Supreme, Amerikan basınını imzalı bir ticari varlık haline getirerek, Trump’ın iş zekasına karşı çıkarak büyük bir başarı elde ediyor. 

ETİKETLER: SUPREME , NEW YORK POST , GAZETE , İŞBİRLİĞİ , JAMES JEBBİA